Reklama


Hyperaktivní děti v německých školách „zklidňují“ zátěžové vesty s pískem

27.01.2018 - Martin Reichman

Okolo 200 německých škol se zapojilo do kontroverzního projektu využívajícího zátěžové vesty pro zklidnění hyperaktivních dětí. Praxi kritizují odborníci z řad pediatrů i psychiatrů

Reklama

Stále více dětí si v Německu vyslechne diagnózu hyperaktivita s poruchou pozornosti (ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder), v tuzemsku známé spíše jako hyperkinetická porucha. Jedná se o neurovývojovou poruchu charakteristickou především poruchou pozornosti, impulzivitou a hyperaktivitou. Všechny tyto příznaky se projevují už od raného dětství. Problém rostoucího počtu dětí s diagnózou ADHD pochopitelně klade stále vyšší nároky na personál školních a předškolních zařízení – učitele, vychovatele, asistenty a výchovné poradce.

Místo medikace vesta s pískem

Jedním ze způsobů, jak zklidnit obtížně zvladatelné děti je medikace léky, které regulují činnost látek v mozku důležitých pro udržení pozornosti a schopnosti soustředění při řešení různých úkolů. Léky umožňují dítěti lépe ovládat své chování a tlumí jeho neposednost a mnohomluvnost. Řada německých škol nyní nabízí alternativní způsob zklidnění neposedných školáků – pomocí zátěžových vest naplněných pískem.

Vesty, které stojí od 140 do 170 euro (3 500 až 4 200 korun), váží od 1,2 do šesti kilogramů. Podle zástupců škol jsou pozoruhodně účinné a pro děti představují menší zátěž než obvyklá medikace Ritalinem

Podle Gerhild de Wallové, vedoucí oddělení inkluze na škole pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami v Hamburku, jsou zátěžové vesty využívané pouze a výhradně v případech, kdy děti i rodiče s jejich nošením souhlasí. Omezena je i maximální doba, po kterou může dítě vestu nosit – obvykle se jedná o 30 minut.

Psychiatři názor pedagožky Wallové příliš nesdílí. Vesta je podle nich stigmatizující a připomíná nechvalně proslulé svěrací kazajky. Odborníci také upozorňují, že doposud neexistuje žádná studie, která by přínos zátěžových vest potvrzovala. Ke kritice kontroverzního projektu se připojila i ministryně školství Severního Porýní-Vestfálska Yvonne Gebauerová, která využívání vest v tomto německém státě neschválila.

  • Zdroj textu: Hamburger Abendblatt, The Guardian, adehade.cz, Die Tageszeitung
  • Zdroj fotografií: Beluga, beluga-healthcare.de

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Markéta I. zvaná Norská panna (1283 až 1290), jež byla z matčiny strany vnučkou skotského krále, zemřela ve svých sedmi letech a její smrt způsobila ve Skotsku spory o následnictví a několik válek.

Historie

Na adresu Guida Grolleho bylo za uplynulé dva týdny odesláno kolem stovky pizz od různých podniků, které dělají rozvážky.

Revue

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.

Zajímavosti

Společnost Virgin Hyperloop One plánuje zavést hyperloop v Indii.

Věda

Při letmém spatření okapi byli první Evropané vzezřením a velikostí zvířete překvapeni. Fantazie pak zvířeti přisuzovala i mnohé rysy, které měly se skutečností pramálo společného

Příroda

Taínové odnesli příchod Evropanů mezi prvními.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907