Bleskurychlí střelci jazykem: Tajemství unikátní lovecké techniky chameleonů

02.03.2017 - Marek Telička



Chameleoni jsou z mnoha důvodů jedineční. Jednou z vlastností, která z těchto tvorů dělá unikát, je způsob, jakým si opatřují potravu.

Loveckým nástrojem je jim vlastní jazyk, jenž dokáží velkou rychlostí doslova vystřelit z úst a chytit oběť na jeho špičku. Zatažením jazyka pak oběť (hmyz a malé bezobratlé živočichy) snadno dopraví do úst a rozžvýkají poměrně silnými čelistmi. Jazyk, dlouhý často skoro stejně jako tělo chameleona, může být podle specializovaných měření vystřelen během šestnáctiny sekundy a zpět v ústech jej lovec (většinou i s kořistí) má za další čtvrtinu sekundy.

Bleskurychlý pohyb, který lidské oko ani není schopné zachytit, je umožněn speciálním mechanismem. V zadní části čelisti je uložena kost ve tvaru „V“, které se říká hyoid a k ní je přes jazylku připevněn jazyk. Když se chameleon chystá k zásahu, nejprve se natočí směrem ke kořisti, pootevře ústa a jazyk mírně vysune. Tím je připraven k „výstřelu“.

Kruhové svaly u špičky jazyka se pak prudce stáhnou a jazyk je vymrštěn z tlamy. Současně dojde i k roztažení zmíněné „V“ kosti a podélné svaly stáhnou jazyk zpět. Jazyk je na konci rozšířen a má silně lepkavý povrch. Navíc má zvláštní kruhový sval, který se při kontaktu s kořistí dokáže stáhnout a vzniklý podtlak společně s lepivostí zabrání ztrátě uloveného sousta.

  • Zdroj textu

    Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci