Nepříznivé zprávy: Vesmírné oceánské světy možná nejsou vhodné pro život

Kde je voda, tam je život. Příliš mnoho vody ale může paradoxně znamenat pro život nepříznivé podmínky

28.11.2017 - Stanislav Mihulka



Voda je pro život našeho typu nezbytná. Co když je ale planeta v obyvatelné zóně prakticky celá pokrytá ohromným oceánem? Je v takovém případě možné, že by tam vznikl život?

Podle Tessy Fisherové z Arizonské státní univerzity v Tempu a jejích kolegů by oceánské světy mohly být pro život naopak dost nevhodné. Na nedávné konferenci Habitable Worlds v Laramie, stát Wyoming, představili výsledky svého výzkumu, podle nichž na oceánských planetě mohl panovat kritický nedostatek fosforu.

Fosfor a oceány

Fosfor je pro život velice důležitý. Atomy fosforu se významně podílejí na tvorbě kostry molekul DNA a jsou součástí i dalších základních molekul živých organismů. Problém je v tom, že fosfor není tak snadné získat.

TIP: Polystyrenová exoplaneta prozrazuje mnoho zajímavého o atmosférách planet

Na Zemi se fosfor obvykle nachází vázaný v horninách. Dostupným se stává dostupným obvykle tehdy, když ho z hornin vyplaví srážky a ve vodě se pak dostane k mikroorganismům. Na oceánských planetách je zřejmě problém v tom, že slaná mořská voda na rozdíl od srážek příliš mnoho fosforu nevyplaví. Když na planetě schází souš, tak má dost možná na dostupný fosfor smůlu.

  • Zdroj textu

    New Scientist

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci