Reklama


Nositelé Rytířského kříže (3): Elitní tankoví granátníci Grossdeutschland

05.12.2017 - Richard Ehl

Grossdeutschland byla vždy elitní formací, což se projevilo i na množství vyznamenání, která její příslušníci obdrželi. Jen od útoku na Sovětský svaz do konce války si mohlo 57 z nich připnout pod krk vytoužený Rytířský kříž Železného kříže

Stug na východní frontě - Peter Frantz dokázal se svou jednotkou samohybných děl zničit během krátké chvilky 43 sovětských tanků
Stug na východní frontě - Peter Frantz dokázal se svou jednotkou samohybných děl zničit během krátké chvilky 43 sovětských tanků

V březnu 1943 se německé jednotky blížily k Charkovu a Sověti se zoufalými protiútoky snažili jejich postup zastavit. Kapitán Peter Frantz (1917–2001), velitel praporu samohybných děl Grossdeutschland, dostal od leteckého průzkumu zprávu, že se k jeho jednotce blíží asi 100–120 nepřátelských tanků a dalších vozidel.

Předchozí části: 

Dokonalá léčka

Zkušený velitel se rozhodl nastražit past. Svou 2. baterii umístil do vhodné obranné pozice, 1. a 3. pak stáhl poněkud bokem a dozadu. Všem osádkám pak přísně zakázal střílet na protivníka dřív, než k tomu dostanou svolení. Osádky samohybných kanónů také urychleně nabraly velké množství munice, když některé stroje překročily standardní palebný průměr 48 nábojů až dvojnásobně.

Peter Frantz později vzpomínal: „Na obzoru byla velká tanková bitva. Objevilo se prvních 10–12 T-34. V široké rojnici postupovaly přímo k našemu kopci. První baterie se ptala, jestli smí pálit, ale svolení bylo zamítnuto: ‚Řekněte osádkám, aby nestřílely na víc jak 500 metrů.‘ Nechtěli jsme dát nepříteli šanci uniknout. Tanky se k nám blížily vlna za vlnou. (…) Jakmile se dostaly na určenou vzdálenost, začala bitva. Prvních pět nebo šest T-34 vzplálo a další vlna zastavila, když ji také zasáhla čelní palba. První baterie znovu nervózně zjišťovala, jestli se smí zapojit. ‚Ještě ne.‘ zněla odpověď. Museli jsme prvně zjistit, jestli jsme chytili v léčce všechny hlášené tanky. Další T-34 postupovaly přímo k naší pozici.

Jakmile bylo jasné, že nás nepřítel z jihu neobchvátil, 3. a 1. baterie se připojily a zaútočily do boku, zatímco 2. baterie útočila čelně. Neviděli jsme ustoupit žádné T-34. Tohle byl jeden z těch vzácných případů, kdy se dají po úspěšné tankové bitvě spočítat všechny úspěchy. Získali jsme celé bojiště a zničili 43 nepřátelských tanků.“

Peter Frantz měl Rytířský kříž již od června minulého roku, ale mimořádně úspěšnou akcí k němu získal i Dubové ratolesti. Této pocty se mu dostalo jako celkově teprve 228. německému vojákovi.

  • Zdroj textu: Vojska
  • Zdroj fotografií: Bundesarchiv

ReklamaReklama

Aktuální články

Jak by vypadaly Niagarské vodopády, kdyby v řece Svatého Vavřince došla voda? Reálnou fotografii vyretušoval grafik Joel Krebs.

Zajímavosti

Jasný meteor nad Oklahomou (2008)

Vesmír
Revue

Pohled z Velké Hejšoviny na Broumovské stěny, Broumovskou kotlinu a Javoří hory

Příroda

Snímek z konce října 1937 zachycuje Benita Mussoliniho při oslavách 15. výročí pochodu na Řím, kterým donutil vládu k rezignaci a krále k předání moci do rukou fašistů. Po diktátorově levici jde zástupce Adolfa Hitlera Rudolf Hess a oba muže při přehlídce doplňují další italští generálové.

Válka

Jeskynní systémy na Yucatánu jsou jako jiný svět

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907