Proč nám příroda nadělila otisky prstů?

Kromě lidí se mohou otisky prstů, či přesněji papilárními liniemi, pochlubit i primáti a někteří vačnatci. K čemu ale mají tyto zvláštní reliéfy vlastně sloužit?

22.04.2023 - Barbora Jelínková



Otisky prstů patří mezi několik málo fyzických atributů, jež ve stejné podobě nesdílejí ani jednovaječná dvojčata. Jsou dokonce natolik jedinečné, že se jejich analýza už více než sto let řadí k téměř stoprocentně spolehlivým kriminalistickým technikám. Pro běžný život přitom nejsou nezbytně nutné a v živočišné říši s nimi lidský druh náleží mezi výjimky. Tzv. papilární linie dostalo do vínku pouze několik dalších primátů a koaly, přičemž přesný důvod jejich vyvinutí vědci dlouho neznali: Spekulovalo se, že zlepšují hmat nebo že umožňují lépe uchopit předmět – a obě tvrzení mají reálný základ.

TIP: Je pravda, že někteří lidé nemají žádné otisky prstů?

Například podle studie uveřejněné v roce 2009 v časopise Science vytvoří zmíněné rýhy při tření povrchu různých předmětů až stokrát silnější vibrace než hladká kůže, tudíž lze snáz určit strukturu objektu. Evolučně se taková schopnost našim předkům hodila třeba pro zjištění, zda ovoce nepokrývá jemná vrstva plísně. A uchopíme-li naopak třeba něco hodně kluzkého, pomáhají papilární linie odvádět přebytečnou tekutinu pryč ke spodním článkům prstů.


Další články v sekci