První segmenty primárního zrcadla pro největší pozemský teleskop míří do Chile

Prvních 18 segmentů primárního zrcadla pro budoucí největší pozemský teleskop opustilo Francii a vydalo se na cestu dlouhou přes 10 000 km do chilské pouště Atacama. 

19.12.2023 - Martin ReichmanEvropská jižní observatoř zaznamenala důležitý milník stavby dalekohledu ELT – prvních 18 segmentů primárního zrcadla M1 bylo z Francie odesláno do Chile. Jakmile zásilka dorazí na místo, bude přepravena do technického zázemí pro přípravu ELT, které se nachází na Observatoři Paranal. Zde budou segmenty pokoveny a připraveny k instalaci do konstrukce teleskopu. 

Jelikož není technicky možné vyrobit zrcadlo pro ELT z jednoho kusu, bude se M1 skládat ze 798 šestiúhelníkových segmentů. S průměrem převyšujícím 39 metrů bude zrcadlo M1 dalekohledu ELT největším na světě.

Budoucí podoba největšího pozemského teleskopu ELT. (zdroj: Wikimedia Commons, ESO, CC BY-SA 4.0)

Závěrečnou fázi výroby segmentů zrcadla M1 – leštění odrazné plochy – dostal na starost přední světový výrobce optických systémů Safran Reosc. Šlo o náročný úkol vyžadující mimořádnou přesnost – nerovnosti na povrchu zrcadla nesmí být větší než 10 nanometrů, což je méně než jedna tisícina tloušťky lidského vlasu. K dosažení potřebné přesnosti byla využita technologii zvanou „ion-beam figuring“ (modelování iontovým svazkem), při které proud iontů dopadá na leštěný povrch a odstraňuje nepravidelnosti atom po atomu.

Zatím bylo dokončeno prvních 18 segmentů, v blízké budoucnosti jich francouzská firma ale dodá mnohem více. Na počátku listopadu vyjel z výrobní linky segment s pořadovým číslem 100 a následně byla zahájena jeho kontrola. Týdně firma vyrobí čtyři segmenty, přičemž plán počítá s pětikusovou týdenní výrobou. Když si uvědomíme, že je řeč o sériové výrobě rozměrné vysoce přesné optiky, jde o zcela mimořádný počin.


Další články v sekci