Robotický pes Spot se vydal do Černobylu: Mapoval zde míru radioaktivního zamoření

Boston Dynamics úspěšně prověřili schopnosti a odolnost svého čtyřnohého robota. Robotický pes Spot vyrazil na místo černobylské jaderné havárie

30.10.2020 - Stanislav MihulkaTvůrci robotů Boston Dynamics se teď mohou pochlubit tím, že jejich roboti se dostanou tam, kam lidé nemohou. Jejich žlutý robotický „pes“ Spot dorazil na Ukrajinu, do stále ještě radioaktivní Černobylské jaderné elektrárny. Na místě jaderné havárie mapoval ohniska nebezpečného záření. Spot se dostal přímo do nového sarkofágu, který ukrývá místo havárie z roku 1986, a také zkoumal jeho okolí, v černobylské zakázané zóně.

Čtyřnohého robota do Černobylu doprovodily také drony s detektory radioaktivity. Společně vytvářeli 3D snímky a mapy rozložení radioaktivního záření. Cílem bylo odhalit místa s největší intenzitou zamoření. Spot se zaměřil i na slavný Rudý les, což je převážně borový les o rozloze asi 10 kilometrů čtverečních v bezprostřední blízkosti elektrárny, který schytal značné dávky radioaktivního záření. Dnes je to na pohled normální, životem kypící les, který ale pro člověka zůstává stále velmi nebezpečným.

TIP: Robopasáček: Čtyřnozí roboti Spot dostali dálkové ovládání a mohou pást ovce

Boston Dynamics si ověřili, že Spot má skvělé navigační schopnosti v komplikovaném prostředí, a že se dokáže vypořádat se zdejší radioaktivitou. Místní odborníci a úřady zase získali detailní mapu radioaktivity, na které se objevila ohniska nebezpečného záření, o nichž v Černobylu doposud nevěděli.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Chornobyl NPP (YouTube)


Další články v sekci