Robopasáček: Čtyřnozí roboti Spot dostali dálkové ovládání a mohou pást ovce

21.05.2020 - Stanislav Mihulka

Dálkově ovládaní roboti od Boston Dynamics nabízejí mnohem širší možnosti využití

<p>Spot řízený z USA pase ovce na odlehlé farmě na Novém Zélandu</p>

Spot řízený z USA pase ovce na odlehlé farmě na Novém Zélandu


Reklama

Populární tvůrci robotů Boston Dynamics neustále vylepšují svého čtyřnohého robota, který je známý pod jménem Spot. Nedávno se spojili s cloudovou softwarovou platformou pro robotické aplikace Rocos a společně vyvinuli pro roboty Spot sofistikované dálkové ovládání. Díky němu je možné ovládat Spoty odkudkoliv na světě.

Roboti Spot se postupně uplatňují v celé řadě profesí. V dubnu byli nasazeni v nemocnici v americkém Bostonu, kde pomáhali lékařům s péčí o pacienty nakažené pandemickou infekcí covid-19. Spoti se také již objevili v průmyslu, například při kontrole ropných zařízení anebo staveb. Vylepšení těchto robotů o možnost dálkového ovládání a propojování přes cloud teď ale dramaticky rozšiřuje možnosti, který tento pozoruhodný čtyřnohý robot nabízí.

TIP: Šikovný robot SpotMini otevírá dveře sobě i svým společníkům

Aby Boston Dynamics s Rocosem předvedli, jak Spot s dálkovým ovládáním funguje, nechali čtyřnohého robota pást ovce na farmě, která se nachází v zastrčené oblasti na Novém Zélandu. Operátoři robota přitom seděli ve Spojených státech. Dálkově řízení roboti by se mohli uplatnit nejen v průmyslu či zemědělství, ale také při řešení akutních problémů dnešní doby. Například nedávno v Singapuru testovali možné využití Spota ke sledování sociálního chování lidí v parcích. Když by lidé v parku nedodržovali potřebné vzdálenosti, robot Spot je na jejich chování důrazně upozornil.

  • Zdroj textu:

    Rocos

  • Zdroj fotografií: Rocos

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907