Skok do svobodného světa: Útěk východoněmeckého pohraničníka přes železnou oponu

V srpnu 1961 se pohraničník Conrad Schumann rozhodl uprchnout ze sovětského sektoru Berlína do jeho západní části. Jak vznikala fotografie, která se stala jedním ze symbolů studené války?

04.01.2024 - Jaroslav Nečas



V noci z 12. na 13. srpna 1961 východoněmecká armáda a policie uzavřely všechny průchody do Západního Berlína. Na hranicích se objevily zábrany, které zpočátku tvořil jen ostnatý drát. Následovat měla výstavba nechvalně známé Berlínské zdi

Odhodlaný muž

Conrad Schumann, 19letý příslušník pohraniční stráže, měl 15. srpna strážní službu na rohu Bernauer Straße a Ruppiner Straße. Stal se tam svědkem okamžiku, kdy se malá dívka chtěla vrátit z návštěvy babičky z východní zóny do Západního Berlína, ale pohraničníci ji zadrželi a poslali zpět, přestože její rodiče se nacházeli jen pár metrů odtud. 

Komm über!

Po tomto zážitku se Schumann rozhodl pro útěk. Dlouho se však k činu odhodlával. Nervózně přecházel sem a tam a kouřil jednu cigaretu za druhou. Jeho chování přitáhlo pozornost fotografů od tisku, kteří v té době pokrývali dění na hranicích. Mladého pohraničníka sledovali déle než hodinu stejně jako západní Berlíňané na druhé straně. Křičeli na něj: „Komm über!“ (Pojďte!)

Nakonec přijeli západoněmečtí policisté, otevřeli dveře auta a čekali. Schumann chvíli váhal, ale pak se rozhodl. Přeskočil dráty, odhodil samopal a rozběhl se k policejnímu autu, které ho odvezlo

Fotograf Peter Leibing, jenž byl svědkem Schumannovy nejistoty, později řekl: „Když jsem si uvědomil, že se něco může stát, předem jsem zaostřil fotoaparát na drátěný plot.“ Podařilo se mu zachytit okamžik Schumannova skoku a jeho snímek se stal jedním ze symbolů studené války.


Další články v sekci