Železobetonová opona: Před 59 lety začala v tehdejší NDR výstavba Berlínské zdi

13.08.2020 - Kateřina Helán Vašků

K hlavním symbolům studené války probíhající mezi komunistickým blokem a západními zeměmi nepochybně patřila Berlínská zeď. Po dlouhých 28 let dělila na dvě znesvářené části Berlín a s ním i celý svět. Její výstavba započala v srpnu 1961

<p>Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).</p>

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).


Reklama

V letech 1949–1961 opustilo území Německé demokratické republiky („východního Německa“) přes tři miliony obyvatel. Většina z nich si pak pro útěk na západ vybrala právě Berlín, kde vše usnadňovala poměrně nepřehledná hranice mezi východní a západní částí města. Zmíněný fakt ovšem nenechal německé soudruhy chladnými: rozhodli se vybudovat pevnou bariéru jasně definující západní, demokratické a východní, komunistické Německo, a 13. srpna 1961 tak započala výstavba zdi, jež vstoupila do historie jako Berlínská

Smrt ve strážním pásu 

Původní ostnatý drát brzy vystřídaly betonové bloky vysoké až 3,6 metru. Později se rozrostly na opevněný systém o délce 165 kilometrů lemovaný 302 strážními věžemi. Sloužilo tu více než sedm tisíc vojáků, přičemž všichni měli již od prvního dne výstavby povoleno střílet, pokud by se přes zeď někdo snažil přelézt.

TIP: Pozoruhodné stavby: Izraelská bezpečnostní bariéra

Pokusů o překonání betonového monstra bylo přitom zaznamenáno několik desítek tisíc. Pro 190 utečenců se boj o svobodný život stal jejich poslední cestou. Mnozí vykrváceli přímo v oblasti strážních pásů, kde policie nechávala postřelené oběti často i několik hodin bez pomoci. Poslední člověk zde zahynul 5. února 1989.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907