Železobetonová opona: Před 59 lety začala v tehdejší NDR výstavba Berlínské zdi

13.08.2020 - Kateřina Helán Vašků

K hlavním symbolům studené války probíhající mezi komunistickým blokem a západními zeměmi nepochybně patřila Berlínská zeď. Po dlouhých 28 let dělila na dvě znesvářené části Berlín a s ním i celý svět. Její výstavba započala v srpnu 1961

<p>Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).</p>

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).


Reklama

V letech 1949–1961 opustilo území Německé demokratické republiky („východního Německa“) přes tři miliony obyvatel. Většina z nich si pak pro útěk na západ vybrala právě Berlín, kde vše usnadňovala poměrně nepřehledná hranice mezi východní a západní částí města. Zmíněný fakt ovšem nenechal německé soudruhy chladnými: rozhodli se vybudovat pevnou bariéru jasně definující západní, demokratické a východní, komunistické Německo, a 13. srpna 1961 tak započala výstavba zdi, jež vstoupila do historie jako Berlínská

Smrt ve strážním pásu 

Původní ostnatý drát brzy vystřídaly betonové bloky vysoké až 3,6 metru. Později se rozrostly na opevněný systém o délce 165 kilometrů lemovaný 302 strážními věžemi. Sloužilo tu více než sedm tisíc vojáků, přičemž všichni měli již od prvního dne výstavby povoleno střílet, pokud by se přes zeď někdo snažil přelézt.

TIP: Pozoruhodné stavby: Izraelská bezpečnostní bariéra

Pokusů o překonání betonového monstra bylo přitom zaznamenáno několik desítek tisíc. Pro 190 utečenců se boj o svobodný život stal jejich poslední cestou. Mnozí vykrváceli přímo v oblasti strážních pásů, kde policie nechávala postřelené oběti často i několik hodin bez pomoci. Poslední člověk zde zahynul 5. února 1989.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907