Železobetonová opona: Před 59 lety začala v tehdejší NDR výstavba Berlínské zdi

13.08.2020 - Kateřina Helán Vašků

K hlavním symbolům studené války probíhající mezi komunistickým blokem a západními zeměmi nepochybně patřila Berlínská zeď. Po dlouhých 28 let dělila na dvě znesvářené části Berlín a s ním i celý svět. Její výstavba započala v srpnu 1961

<p>Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).</p>

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).


Reklama

V letech 1949–1961 opustilo území Německé demokratické republiky („východního Německa“) přes tři miliony obyvatel. Většina z nich si pak pro útěk na západ vybrala právě Berlín, kde vše usnadňovala poměrně nepřehledná hranice mezi východní a západní částí města. Zmíněný fakt ovšem nenechal německé soudruhy chladnými: rozhodli se vybudovat pevnou bariéru jasně definující západní, demokratické a východní, komunistické Německo, a 13. srpna 1961 tak započala výstavba zdi, jež vstoupila do historie jako Berlínská

Smrt ve strážním pásu 

Původní ostnatý drát brzy vystřídaly betonové bloky vysoké až 3,6 metru. Později se rozrostly na opevněný systém o délce 165 kilometrů lemovaný 302 strážními věžemi. Sloužilo tu více než sedm tisíc vojáků, přičemž všichni měli již od prvního dne výstavby povoleno střílet, pokud by se přes zeď někdo snažil přelézt.

TIP: Pozoruhodné stavby: Izraelská bezpečnostní bariéra

Pokusů o překonání betonového monstra bylo přitom zaznamenáno několik desítek tisíc. Pro 190 utečenců se boj o svobodný život stal jejich poslední cestou. Mnozí vykrváceli přímo v oblasti strážních pásů, kde policie nechávala postřelené oběti často i několik hodin bez pomoci. Poslední člověk zde zahynul 5. února 1989.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907