Uzbecká Chiva: Nádherné město s otrockou minulostí

V uzbeckém městě Chiva je k vidění vysoký počet výborně zachovalých historických budov, které z někdejší metropole mocného chanátu dělají muzeum pod otevřeným nebem

09.02.2023 - Marek Telička



Uzbecká Chiva představuje skvost islámské architektury. Má přitom za sebou i přes svůj poetický vzhled poměrně rušnou historii. Podle legendy město založil Šem – syn biblického Noeho. První záznamy o městě jsou ovšem doloženy až v 10. století a významu nabylo až na konci století šestnáctého, kdy se stalo hlavním městem chivského chanátu (známého také jako Chorezm).

Po dlouhá léta bylo město jednou z mnoha běžných zastávek Hedvábné stezky, v 17. století ovšem vystoupilo ze stínu jako největší středoasijský trh s otroky. Jen během první poloviny 19. století zde bylo do otroctví prodáno kolem milionu Peršanů a neznámý počet Rusů. I proto, že chivští obchodníci s otroky byli postrachem jižního Ruska, byl na město v roce 1873 zahájen útok ruských vojsk.

Přes zdánlivou nedobytnost desetimetrových zdí útočníci město pokořili a chanát se musel pro další roky podrobit ruské nadvládě. Až do bolševické revoluce si zachoval alespoň částečnou samostatnost, v roce 1920 se ale stal součástí krátce existující Chorezmské sovětské republiky a v roce 1924 definitivně ztratil politický význam jako součást sovětského Uzbekistánu.

TIP: Uzbecký Šachrizabz: Ve městě Timura Velikého

Historické centrum se rozkládá na rozloze 240 hektarů a obsahuje více než 50 významných historických památek a 250 starobylých domů, většinou postavených v 18. nebo 19. století. Uchovaly se zde však i budovy postavené už ve 12. století. Vnitřní část města byla v roce 1990 zařazena do fondu světového dědictví UNESCO.


Další články v sekci