V izraelském Aškelonu byl objeven 6 000 let starý měděný rybářský háček

Rybářský háček, pravděpodobně určený pro lov žraloků, byl objeven při vykopávkách v izraelském Aškalon. Podle odborníků jde o jeden z nejstarších měděných rybářských háčků na světě.

04.04.2023 - Stanislav Mihulka



Lidé po celou dobu existence našeho druhu milují moře. Rádi se zdržujeme v jeho blízkosti a snad ještě raději využíváme jeho pohostinnosti, zejména pokud jde o shánění obživy. Zároveň se ukazuje, že lidé si již dávno troufali na lov velké a nebezpečné kořisti. Potvrzuje to i nedávný nález z Izraele.

Aškelon je již od starověku významným přístavem v oblasti dnešního Izraele. V dnešní době tam probíhají archeologické vykopávky, během nichž byla před pár lety na předměstí Aškelonu u již známých byzantských a římských staveb objevena doposud neznámá vesnice z doby měděné, stará zhruba 6 tisíc let.

Háček na žraloka

V této chalkolitické vesnici, která je vzdálená asi čtyři kilometry od dnešního pobřeží, archeologové v roce 2018 objevili pozoruhodný rybářský háček nebo spíše pořádný hák, který je zhotovený z mědi. Podle expertů nejspíš sloužil k lovu žraloků a je jedním z nejstarších svého druhu, které známe v této části světa.

Nalezený měděný háček má velikost zhruba 6,5 × 4 centimetry a podle dnešních zkušeností je dost velký na to, aby s ním bylo možné ulovit dvou- až třímetrové žraloky. V této oblasti připadají v úvahu například žralok velrybář (Carcharhinus obscurus) nebo žralok hnědý (Carcharhinus plumbeus).

TIP: Moře u pobřeží Izraele vydalo skvěle zachovalý 900 let starý křižácký meč

Ani jeden z těchto žraloků sice nepatří k obávaným agresivním druhům, u obou jsou ale známé případy útoků na člověka, takže jejich lov určitě nebyl bez rizika. Teoreticky by na dotyčný háček bylo možné lovit i jiné velké druhy ryb ve Středozemním moři, jako jsou třeba tuňáci, ale vzhledem k okolnostem jsou podle odborníků nejvíce pravděpodobnou kořistí dávných rybářů právě obávané paryby. 


Další články v sekci