Vražedné sekty: Zkáza ranče Apokalypsa

Dobrovolná smrt ve jménu kazatele. Sebevražda jako klíč k lepšímu světu. Je to možné? Stovky mrtvých členů nejrůznějších sekt potvrzují, že ano. Vypadá to jako šílenství, ale obvykle to všechno začalo nevinně

03.01.2017 - Richard GuryčaKdyž 28. února roku 1993 zahájili agenti amerického státního Úřadu pro alkohol, tabák, výbušniny a střelné zbraně v texaském městě Waco razii proti sídlu sekty Davidiánů, měli pro to dost důvodů. Byli informováni, že šéf sekty David Koresh a jeho blízcí už nějakou dobu shromažďují na ranči na kopci Carmel zbraně. Věděli, že se Koresh aktivně zastává práva Texasanů nosit zbraň, že je častým návštěvníkem zbrojařských veletrhů a dobrým zákazníkem řady obchodníků se zbraněmi. Existovalo rovněž podezření, že Koresh praktikuje polygamii, a některým jeho „manželkám“ ještě nebylo čtrnáct let.

Úřad pro tabák, alkohol, výbušniny a střelné zbraně (ATF) není institucí, která by se podobala například České obchodní inspekci. Spadá pod ministerstvo spravedlnosti, zabývá se vybíráním daní a dodržováním zákonů v oblastech, obsažených v jeho názvu, a agenti úřadu patří mezi ostré hochy uvyklé pohybu po horké půdě. 

Téměř osmdesát ozbrojených agentů ATF v neprůstřelných vestách tak onoho únorového rána pravděpodobně očekávalo rutinní akci. Nikdo nepředpokládal, že první výstřel na Carmelu rozpoutá měsíc a půl trvající bitvu, na jejímž konci zůstane více než osmdesát mrtvých včetně jedenadvaceti dětí a dvou těhotných žen.

Zkáza ranče Apokalypsa

Na počátku tragédie, která vstoupila do dějin jako „masakr ve Waco“, byla touha členů náboženské komunity Davidiánů po nalezení alternativy k výdobytkům civilizace a po životě, v němž by se bez nich dokázali obejít. Sekta vznikla v Los Angeles ve 30. letech minulého století jako odnož Adventistů sedmého dne. Davidiáni pak počátkem 90. let původní komunitu opustili, aby následovali charismatického mentora Davida Koreshe do ranče na kopci nedaleko města Waco, nazvaného příznačně Apokalypsa. Tam se zabývali studiem biblických pasáží o druhém příchodu Krista na Zemi. 

V souvislosti se shromažďováním zbraní na davidiánském ranči se FBI začala obávat možné hromadné sebevraždy členů sekty. Některé instituce na ochranu dětských práv začaly rovněž upozorňovat na možné zneužívání dětí uvnitř sekty. Zásah bezpečnostních složek tak byl jen otázkou času. Čekalo se na vhodný okamžik a chystaná razie dostala název, který se ve vztahu k příštím událostem ukázal být nechtěným černočerným vtipem. Totiž „Showtime“. Onu tragickou show pak následující týdny nevěřícně sledoval celý svět.

Slzný plyn a plameny

První výstřely padly krátce před desátou dopoledne, když se agenti ATF za podpory dvou vrtulníků Národní gardy pokusili proniknout do areálu ranče Apokalypsa. Kdo začal střílet první, je dodnes předmětem sporů. Existuje záznam volání na nouzovou linku 911, kam jeden z Davidiánů volal, že po nich střílí agenti i osádky helikoptér, a dožadoval se spojení s někým, kdo je schopen akci zastavit. Zhruba za dvě hodiny agenti ustoupili, podle všeho proto, že jim došla munice. Po první přestřelce zůstalo šest mrtvých a devatenáct zraněných na straně agentů ATF a pět mrtvých a tři zranění včetně Davida Koreshe mezi obránci sídla sekty.

Všem bylo jasné, že jde do tuhého. Velení nad případem převzala FBI, Koreshův ranč obklíčili muži z národní gardy a odstřelovači. Dobyvatelé se pokoušeli podlomit morálku obránců ranče například nočním svícením silnými reflektory či pouštěním hlasitých zvuků zvířecího řevu. Přerušili rovněž dodávky elektrického proudu. Několik členů sekty, především matek s dětmi, obležený komplex opustilo. Agenti a místní šerif se pokoušeli s Koreshem komunikovat. Vůdce sekty pronesl prohlášení v místní rozhlasové stanici. Sliboval, že se vzdá, a poté své sliby odvolával, takže agenti nakonec došli k závěru, že ranč dobrovolně neopustí.

Vzrůstající obavy FBI z hromadné sebevraždy přiměly prokurátorku Janet Renovou, aby schválila ozbrojený úder. Ten začal 19. dubna časně ráno. Krátce před šestou FBI Davidiány telefonicky varovala, že použije tanky. O pět minut později prorazila do areálu dvě obrněná vozidla, začala demolovat dřevěné objekty a pouštět do nich slzný plyn. Ozývaly se ojedinělé výstřely. Krátce po poledni vypukl požár. Vítr ho rychle šířil mezi ruiny dřevěných budov, takže po hodině už byl téměř celý ranč Apokalypsa srovnán se zemí.

V počtu mrtvých na straně Davidiánů se zdroje liší. Některé uvádějí 76 členů sekty včetně 21 dětí, jiné 86 včetně 22 dětí. Koresh byl nalezen rovněž mrtev. Některé členy sekty zabily plameny a zřícené trosky, jiní měli střelná zranění, podle vyšetřování FBI v řadě případů vykazující charakter „rány z milosti“ nebo sebevraždy. Při útoku zemřelo rovněž šest agentů AFT. Na místě se našlo zhruba sto padesát kusů nejrůznějších zbraní a zásoby munice.

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál: 20. století

  • Zdroj fotografií

    kued.org, irrationalogy.com, wikipedie


Další články v sekci