WHO naléhavě varuje před rostoucím počtem přenosů ptačí chřipky na lidi

První známý přenos ptačí chřipky H5N1 ze savce na člověka, k němuž nedávno došlo v Texasu, vzbuzuje velké obavy expertů.

21.04.2024 - Stanislav Mihulka



Světová zdravotnická organizace WHO vyjádřila vážné znepokojení nad narůstající rychlostí šíření ptačí chřipky H5N1 na nové druhy, včetně člověka. Stále přitom platí, že lidé mají při onemocnění tímto typem chřipky výjimečně vysokou úmrtnost. Podle vedoucího výzkumu WHO Jeremyho Farrara tato choroba vyvolává ohromné obavy.

Současná vlna ptačí chřipky, která začala v roce 2020, má na svém kontě již desítky milionů kusů drůbeže. Infekci podléhají i volně žijící ptáci mnoha druhů, stejně jako suchozemští i mořští savci. Letos v březnu došlo i na ovce a kozy. Experty to překvapilo, protože si mysleli, že ovce s kozami nejsou tímto typem chřipky zranitelné.

Mezidruhová pandemie

Jsme svědky toho, že se ptačí chřipka H5N1 stává globální zoonotickou pandemií mezi mnoha druhy zvířat,uvádí Farrar. „Nejvíce se obáváme toho, že se virus intenzivně vyvíjí a mohl by získat schopnost snadno infikovat lidi. Nejhorší by bylo, kdyby se začal šířit mezi lidmi navzájem.

Doposud neexistuje spolehlivý důkaz, že by ptačí chřipka zvládla přenos mezi lidmi. Jak ale uvádí Farrar, úmrtnost lidí s nakažených tímto kmenem chřipky je opravdu vysoká. Podle údajů WHO se touto nemocí od roku 2003 do 1. dubna 2024 infikovalo 889 lidí v celkem 23 zemích světa. 463 z nich zemřelo, což znamená úmrtnost cca 52 procent.

Zásadním důvodem velkého znepokojení WHO je případ ze začátku letošního dubna, kdy se člověk v Texasu nakazil ptačí chřipkou od krávy. Jde totiž o první případ, kdy se člověk nakazil virem chřipky H5N1 od jiného nakaženého savce. Ukazuje to, že evoluce viru H5N1 pokročila a vše bohužel nasvědčuje tomu, že chřipka H5N1 intenzivně hledá nové hostitele.


Další články v sekci