Život v nejdražším městě světa: Londýn za všechny peníze

Nejdražší na světě je v současnosti život v britské metropoli, která předstihla dlouholetého vítěze této pomyslné soutěže – Hongkong. To však Britům ani cizincům nebrání dál se do Londýna stěhovat v naději na lepší život

13.04.2015 - Roman Polach , David Bimka



Máte pocit, že platíte vysoký nájem? Zřejmě jste nikdy nežili v Londýně, který podle realitní agentury Savills momentálně vévodí žebříčku nejdražších měst světa. Předběhl tak i někdejšího „lídra“ Hongkong, dvojnásobně překonal australské Sydney a čtyřikrát brazilské Rio de Janeiro. Na vině je prý kromě rostoucích nájmů i silná libra. Podle zmíněné agentury tak roční náklady na pronájem kancelářských prostor na jednoho zaměstnance dosahují v britské metropoli asi 2,6 milionu korun. Nebo si chcete kancelář přímo koupit? Za sto milionů eur si můžete pořídit zhruba 2 700 m² ve West Endu v centru města. Za tytéž peníze lze ovšem sehnat 17 000 m² v Berlíně či Amsterodamu.

Astronomické nájmy

A nejde jen o velký byznys. I obyčejný člověk se musí v Londýně otáčet, aby si udržel střechu nad hlavou, a to často se zaťatými zuby – výzkumy ukazují, že například v srpnu bylo 8 % všech nájmů zaplaceno pozdě. Přirozeně, vyděláte si zde mnohem víc peněz než kdekoliv v České republice. Podle agentury High Pay Centre si londýnští policisté přijdou měsíčně v přepočtu asi na 115 000 Kč a lékaři zhruba na 200 000 Kč.

Nicméně k obyvatelům metropole patří také sekretářky (48 000 Kč), učitelky ve školkách (32 000 Kč) či barmani (21 000 Kč). A ti všichni mají problém: I v chudých částech města dáte za třípokojový byt přes 20 000 Kč – týdně. A jestliže si snad vyberete stylové bydlení v umělecké čtvrti Camden, připravte si na týden celých 55 000 Kč. Pokud bychom srovnávali s Prahou: za podobný byt na Malé Straně zaplatíte asi 7 000 Kč týdně, a spokojíte-li se s obyčejným bydlením na sídlišti, bude vás stát zhruba 4 000 Kč.

Tím ovšem nekončíme: I v případě, že využijete všemožné slevy, vyjde vás denní lístek na metro v přepočtu na čtyři stovky. A protože londýnská „trubka“ (jak se jí přezdívá) představuje druhou nejdelší podzemku na světě, můžete na cestě do práce lehce strávit i hodinu a půl.

Superbohaté City

Přesto všechno Londýn stále roste a vznikají nová a nová pracovní místa. Podle statistik centrální městské části City of London, která má rozlohu pouhých 2,6 km², zde od roku 2010 stoupl počet zaměstnanců téměř o devadesát tisíc – zhruba na celkových čtyři sta tisíc. I přes finanční krizi zůstává City peněžním srdcem západního světa, kde sídlí více než pět set bank. Jenže všechny ty mladé a bohaté lidi musíte někde ubytovat a astronomické nájmy představují logický důsledek.

Agentura Savills se obává, že by tak mohla utrpět konkurenceschopnost metropole na Temži. Černým scénářům však zatím nic nenasvědčuje. Naopak, lidé se sem hrnou nejen za prací, ale i za zábavou. Podle velkého mezinárodního průzkumu se Londýn stal letos nejnavštěvovanějším městem světa. V roce 2014 zavítalo do jeho ulic 18,7 milionu turistů, tedy víc než například do Paříže, Bangkoku či Singapuru. Podle odhadů utratí návštěvníci londýnských hotelů, restaurací, obchodů a divadel každoročně v přepočtu asi 415 miliard korun. Mezi největší turistická lákadla patří pevnost Tower, Londýnské oko (London Eye), Britské muzeum či galerie Tate Modern.

Hongkongské klece

Podle zprávy agentury Savills předstihl Londýn jako nejdražší místo k bydlení asijský Hongkong, jenž vedl žebříček v předchozích pěti letech. Čínské velkoměsto patří mezi oblasti s největší hustotou osídlení na světě – jeho sedm milionů obyvatel se tísní na mnohem menším prostoru, než mají ve své metropoli k dispozici Britové. I za obyčejný byt tu zaplatíte v přepočtu až desítky milionů korun a nájemné snadno spolkne polovinu platu. Nedávno dokonce jistá developerská firma nabízela v Hongkongu nejdražší dům všech dob, pokud jde o cenu za metr čtvereční.

Spousta místních si proto nemůže dovolit vlastní byt a přebývá ve spartánských podmínkách. Před pár lety obletěly svět šokující fotografie hongkongských bytů, jejichž obyvatelé žijí v klecích. Pro mnoho lidí toužících po lepším životě se tak cesta do světa prosklených mrakodrapů stává noční můrou.

Věděli jste, že:

Podle serveru Zoopla monitorujícího ceny nemovitostí je nejdražší londýnskou ulicí The Boltons. Dům tam pořídíte v průměru za 28 milionů liber (asi 977 milionů korun).

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci