100+1 zahraniční zajímavost 20/21: Co zničilo Sodomu a Gomoru?

24.11.2021 - David Bimka

Boží trest za hříchy a prostopášnost obyvatel Sodomy a Gomory? Po staletích dohadů se podařilo objasnit záhadu biblické katastrofy. Nové číslo 100+1 zahraničních zajímavostí se věnuje změnám klimatu nebo například problémům, kterým v posledních letech čelí nejvyšší hora světa


Reklama

V době naší uzávěrky aktuálního vydání 100+1 zahraničních zajímavostí skončila světová klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow, a to tak, jak se čekalo – bolestivým, upatlaným kompromisem. Politici jásali, že dosáhli „důležité shody“, zatímco ekologové je obvinili, že si jen trochu pocukrovali jízdenku do pekla. Řečeno jednou větou: Poprvé v historii se státy světa zavázaly, že zredukují spalování uhlí coby hlavní zdroj ohřívání planety. Zní to nadějně, že? Bohužel, „redukce“ zdaleka nestačí.

I kdyby se už zítra zastavily všechny uhelné elektrárny na Zemi, možná by se taktak podařilo udržet globální oteplování pod kritickou hodnotou 1,5 °C. Především ekonomiky, jež na spalování uhlí stojí – jako Indie a Čína – si nemohou dovolit zmáčknout červené tlačítko ze dne na den, protože by spáchaly hospodářskou sebevraždu. A jejich argument vůči Západu se dá zformulovat následovně: „Sto let jste špinili planetu a levnými zdroji vydělali dost na to, abyste si teď mohli stavět větrníky a fotovoltaiku. Tak přestaňte poučovat a nechte vydělat zase nás.“ Bohaté státy se sice v roce 2009 zavázaly, že méně rozvinutým sousedům přispějí na zelené energetické projekty asi sto miliard dolarů ročně, ale i v nejlepších letech se podařilo shromáždit zhruba jen 80 % slíbených prostředků. Boháčům rozdávajícím rady chudí po právu příliš nevěří. 

Největší úspěch COP26 tak spočívá ve faktu, že se o uhlí vůbec začalo mluvit. Dokonce i čínská státní tisková agentura jej označila za „hlavní zdroj globálního oteplování“. Pohledem Evropy se sice jedná o zcela samozřejmé tvrzení, ale v lidové republice jde o přelom, kráčející ruku v ruce s moderní stranickou linií. Zdá se, že stojíme na počátku nové, ale hrbolaté cesty, přes kterou se přežene nejedna povodeň a hurikán. O tom, jak změna klimatu již dnes ovlivňuje životy, se dočtete v nejnovějším čísle vašeho oblíbeného časopisu 100+1 zahraniční zajímavost.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907