100+1 zahraniční zajímavost 2/22: Africe patří budoucnost, ustojí černý kontinent očekávaný rozmach?

12.01.2022 - David Bimka

Velká města nabízejí kapitál, lidské zdroje i vzdělání. Zároveň ale hrozí náloží dopravních problémů, bídou a zločinem. Ustojí Afrika očekávaný rozmach?


Reklama

Jestliže jste někdy navštívili západní či střední Afriku, nejspíš jen tak nezapomenete na procházku tamními ulicemi. Pokud jste si zrovna neprohlíželi nablýskanou vládní čtvrť nebo milionářskou část města, kde za čtyřmetrovými ploty vychládají ve stínu palem motory vozů Lamborghini a Ferrari, musely vás rozbolet oči. Je jedno, zda jste byli v Lagosu, Kinshase, či Mombase – jejich vnější podoba totiž dokonale splývá: Jakmile sejdete z udržovaných komunikací v centru, pohltí vás chaos rozbitých silnic, odpadků, přetékajících otevřených stok a dopravních zácp, od kterých se na místo určení dostanete rychleji pěšky. Až na relativně bohatou Jihoafrickou republiku nemá většina zemí v „černé“ části kontinentu dostatek peněz na udržování infrastruktury, o jejím dalším budování ani nemluvě. A pokud některá vláda kývne na nabídku Číny, že v rámci iniciativy „Nové hedvábné stezky“ postaví silnice za „minimální náklady“, spadne do dluhové pasti, která její zemi připoutá k asijskému obrovi natrvalo. 

Jenže zmíněné státy stavět potřebují, a to naprosto kriticky. Do konce století se budou největší metropole planety nacházet právě tam a lidská mraveniště se mimo jiné bez vysokorychlostních tratí s ohromnou kapacitou neobejdou. Navíc jejich výstavbu musí někdo naplánovat, a pokud možno neukrást většinu peněz, což se ve slabých zemích téměř nedá zajistit. Velká města nabízejí velké příležitosti – kumulaci kapitálu, lidských zdrojů i vzdělání. Ale jestliže zástupci státu jejich rozvoj nezvládnou, dostanou pouze kumulaci dopravních problémů, bídy a zločinu. A ve střední i západní Africe to zatím vypadá na tu druhou možnost. 

Jak si největší metropole černého kontinentu vedou právě teď, se dočtete v aktuálním vydání časopisu 100+1 zahraničních zajímavostí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907