100+1 zahraniční zajímavost 5/22: Kam zmizeli Vikingové?

02.03.2022 - David Bimka

Vzpomínky na vikingy jsou v Británii hořkosladké. Stáli za největším řáděním, srostli však s místní kulturou. Více se nejen o vikinzích dočtete v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.

<p>Jak je možné, že se skvělí mořeplavci a válečníci během jediné generace ztratili z dějin?</p>

Jak je možné, že se skvělí mořeplavci a válečníci během jediné generace ztratili z dějin?


Reklama

Vikingové zažili v současné populární kultuře asi nejlepší desetiletí v dějinách. Lví podíl na tom má irsko-kanadský seriál Vikingové, který vstoupil na obrazovky v roce 2013, přičemž od té doby vzniklo hned šest sérií. Akademici i fandové historie při pohledu na kostýmy a zbraně skřípali zuby, a aby také ne: Člověku před očima naskakují obrazy producentů, kteří vyhazují oknem návrhy na zemitě hnědé tuniky, jež seveřané skutečně nosili, a místo nich volí efektní kožené oděvy a meč vkládají do rukou i tomu nejchudšímu z válečníků. Přes popsané nedokonalosti však seriál skvěle vykreslil étos doby, kdy bohové chodili v přestrojení mezi lidmi, vize byly stejně důležité jako racionální rozhodnutí a křesťanství zápasilo o duše pohanů. 

Fenomenální úspěch jde na vrub naší neutuchající fascinaci těmito „barbary“ – odvážnými lupiči se zálibou ve vraždách a plenění, kteří však dokázali na mnoha místech splynout s dobytými kulturami a stát se lokální elitou. Obzvlášť v Británii je vzpomínka na ně hořkosladká: Jedno z nejtemnějších období ostrova se pojí právě s jejich řáděním, ale během více než dvousetleté kolonizace se vikingská krev promísila s tou anglosaskou i jinak než jen na válečném poli. Ze smíšených manželství vzešly nové rody s vlastními tradicemi a místní jazyk obohatily o stovky slov i pravidel. Především na severu Anglie, kde se nájezdníci usadili, se jejich dědictví oslavuje. Žádný div, že se k nim vracejí tvůrci seriálů i filmů. 

Je možné, že najdeme podobnou inspiraci u našich předků? Slovensko-ukrajinský seriál Slované, napěchovaný magií a testosteronovými hrdiny, který na obrazovky dorazil loni, možná vyvolá stejnou vlnu i ve střední Evropě. Bylo by to příjemné. Každopádně o vikinzích se dočtete v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907