100+1 zahraniční zajímavost 7/22: Křehké dědictví Ukrajiny v ohrožení

30.03.2022 - David Bimka

Ruská agrese k západnímu sousedovi ohrožuje nejen životy a domovy lidí, ale také kulturní a historické dědictví země. Masivní bombardování měst by mohlo smést ty největší poklady jako Kyjevsko-pečerskou lávru či staré centrum Lvova. Více se nejen o ohrožených ukrajinských památkách dočtete v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí

<p>Katedrála sv. Sofie v Kyjevě vznikla v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého.</p>

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě vznikla v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého.


Reklama

Každá válka jednou skončí, a až se usadí prach a okupační armáda z Ukrajiny konečně zmizí, lidé se vrátí do svých domovů. Mnozí je najdou v rozvalinách. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slibuje: „Postavíme nová města, zničenou zemi vybudujeme znovu.“ Pokud Ukrajinci svoji samostatnost uhájí, Evropa téměř jistě uskuteční „Marshallův plán 2.0“ a nalije ohromné finance do rekonstrukce všeho, co ruské bomby rozmetaly. Jednu věc však nedokáže oživit ani sebevíc peněz a dobré vůle – zničené památky

Jejich hodnota spočívá v autenticitě, v tom, že stojí dlouhou dobu a staly se svědky běhu času i dávných událostí. Neexistuje způsob, jak vrátit zpět zbořené historické zdi, spálené stoleté trámy a rozbité ikony, jež namalovala ruka středověkého klášterního mistra. Můžeme je zrekonstruovat podle fotografií, jako centrum Varšavy zničené nacisty, klášter Montecassino či katedrálu v Drážďanech, které zas vymazalo spojenecké bombardování. Vždy však půjde o pouhé moderní repliky, nové věci natřené tak, aby vypadaly jako staré. Je to jako vytáhnout člověka z říše mrtvých, a zapomenout mu vrátit duši. 

Památky Ukrajiny – ať už figurující na seznamu UNESCO, nebo aspirující na zápis – jsou v ohrožení. Zmíněná organizace a její výbor Modrý štít, k jehož poslání patří ochrana historických staveb v zónách konfliktu, se všemi silami snaží ruskou stranu přimět, aby cenné budovy ze svých cílů vynechala. Rusko podepsalo Haagskou úmluvu, která jim garantuje ochranu. Jelikož ovšem jeho letectvo neváhalo bombardovat ani mariupolské divadlo ukrývající stovky civilistů, s pětimetrovým nápisem „Děti“ venku na chodníku, prosby ochránců pamětihodností nejspíš k hluchým uším nedoputují… Více se o ukrajinských památkách UNESCO dočtete v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907