100+1 zahraniční zajímavost 8/22: Utajené kořeny české rodačky

13.04.2022 - David Bimka

Na konci března zemřela bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Rodačka z Prahy pocházela z rodiny československých diplomatů, až do pozdního věku ovšem netušila, že má židovský původ. Více se nejen o utajených kořenech Madeleine Albrightové dočtete v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.

<p>Děláme sebevědomou politiku díky ochrannému deštníku NATO. A Albrightové vděčíme za to, že se nad námi rozprostřel.</p>

Děláme sebevědomou politiku díky ochrannému deštníku NATO. A Albrightové vděčíme za to, že se nad námi rozprostřel.


Reklama

Když jsem ještě coby student poprvé slyšel mluvit Madeleine Albrightovou česky, doslova mi spadla brada. Byla na vrcholu své kariéry coby ministryně zahraničí USA, v době, kdy se rozpadl Sovětský svaz a Čína se dosud neprobrala z letargie. Spojené státy tehdy představovaly jedinou skutečnou supervelmoc. A na přídi tohoto gigantického politického ledoborce seděla hned vedle kapitána Billa Clintona postarší, ale energická a výřečná dáma, která se nebála tvrdě protlačovat ambice své země. Zmíněný ministerský post zaujala jako vůbec první žena a po britské premiérce Margaret Thatcherové se stala nejspíš i nejmocnější ženou moderní historie. Do chvíle, než otevřela ústa a pronesla k českým novinářům plynně několik vět jejich jazykem jen s neznatelným přízvukem, jsem o jejím původu neměl tušení. 

Zvykli jsme si „fňukat“, že jsme malá země, že vůči mocným sousedům nic nezmůžeme, že si s námi dějinné bouře hrají jako s utrženou bójí. Tehdy jsem však zažil ohromný kotrmelec: Jeden z nejmocnějších lidí planety mluví stejným jazykem jako já! Představa, že jsou nositelé češtiny navždy odsouzeni k nekonečnému mudrování v duchu hesla „někdo by s tím měl něco udělat“, se nadobro rozplynula

Právě teď ukazujeme váhavému a přešlapujícímu západu Evropy, že nepředstavujeme žádnou vlnami smýkanou bójku. Přijímáme ohromné počty uprchlíků a náš premiér jako první evropský politik zamířil v době války do Kyjeva. Posíláme Ukrajině bojová vozidla a tanky. Děláme sebevědomou politiku díky ochrannému deštníku NATO – a Madeleine Albrightové vděčíme za to, že se nad námi rozprostřel. 

Madeleine Albrightová před několika týdny zemřela. Až do pozdního věku netušila, že má nejen český, ale také židovský původ. Článek, který jí otevřel oči, pocházel z dílny deníku The Washington Post – a my vám jej nyní přinášíme v aktuálním čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907