5 míst, které navštívit na Istrii

22.06.2022 - Komerční prezentace

Istrii si zamilujete. Voní po rozmarýnu, krajinu tvoří louky, borové lesy a na kopcích stojí staré vesnice obklopené vinicemi. Tohle není pohádka, taková Istrie zkrátka je. Navštivte její nejkrásnější místa a přesvědčte se o tom sami.

<p><em>(foto: Unsplash, Lothar Boris Piltz, CC0)</em></p>

(foto: Unsplash, Lothar Boris Piltz, CC0)


Reklama

Amfiteátr ve městě Pula

Do největšího města na istrijském poloostrově turisté míří hlavně za historickou architekturou. Právě tady najdete nejzachovalejší a největší římskou památku v celém Chorvatsku. Je jí Arena – amfiteátr o šířce 100 metrů a délce 130 metrů, kde se pořádaly gladiátorské a později rytířské turnaje. I dnes se tu kromě samotné prohlídky dočkáte zážitkových událostí v podobě třeba filmového festivalu, koncertů a dalších kulturních akcí. 

Pokud už se v přístavním městě nádherné Istrie ocitnete, nezapomeňte navštívit i zdejší pláže. Jsou nádherné a dokonce patří k nejhezčím v celém letovisku. 

Malebný Motovun

Ti, kteří si dovolenou nedokáží představit bez sklenky vína, by na svůj seznam míst měli napsat město Motovun. Lebedí si na 277 metrů vysokém kopci a ze všech stran ho obklopuje malebná příroda a vinice. Člověk jen při pohledu z dálky zatouží historické městečko navštívit. Už předem je třeba počítat s tím, že výlet do starobylých uliček je celkem výzva. Z údolí až na vrchol na vás čeká přes tisíc schodů. Po zdolání nejdelšího schodiště na Istrii na vás čeká odměna. Památky, romantická zákoutí, krásný výhled do údolí a také Motovunský les, který je znám zejména pro podzimní sběr lanýžů. 

Nejmenší město světa Hum

Jen 2 ulice a 30 obyvatel. K tomu pár obytných domečků, kostel, hřitov a můžeme vám představit nejmenší město na světě. A i když se může zdát, že tu návštěvník neuvidí nic zajímavého, opak je pravdou. Městské hradby a kamenné uličky vás vrátí zpět v čase do atmosféry středověku. Nenajdete tu žádná auta ani shon. Město Hum je balzám pro duši.

Národní park Brijuni

U jihozápadního pobřeží poloostrova se nachází další chlouba Istrie. Je jím 14 ostrůvků v Jaderském moři, které dohromady tvoří Národní park Brijuni. Přístupné jsou aktuálně 2 největší, kam se dostanete příjemnou 20 minut dlouhou plavbou lodí z přístavu Fažana. V národním parku kromě čistého moře a nádherné středomořské přírody najdete také antické a byzantské památky a safari s exotickými zvířaty. Ostrovy se dále pyšní rozmanitostí rostlin, napočítali byste jich tu na 700. Pokud si potrpíte na aktivní dovolenou, vyzkoušejte místní golfové hřiště, jízdu na kajaku, šnorchlování nebo parádně upravené cyklostezky. 

Poreč s památkou UNESCO

Průzračné moře, všudypřítomná zeleň, rušná atmosféra a plno restaurací blízko pláže. To je Poreč. Historickým lákadlem přístavního města Poreč je na seznamu UNESCO zapsaná Eufraziova bazilika. Jde o dílo ze 6. století, která patří k nejzachovalejším památkám byzantské architektury napříč Středomořím. Tato stavba na západní pobřeží Istrie je součástí episkopálního komplexu, kde kromě baziliky samotné najdete i baptisterium (stavba sloužící ke křtům), pozůstatky biskupského paláce, atrium s kolonádou a věž se zvonem. Právě věž patří k oblíbeným částem celé památky. Naskýtá se z ní moc pěkný výhled na moře i město.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií:

    Unsplash, Lothar Boris Piltz, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907