Během většiny doby kamenné žila v Evropě jen hrstka lidí: Desetina z toho na Moravě

05.03.2019 - Stanislav Mihulka

Veškeré obyvatelstvo střední a západní Evropy doby kamenné by se vešlo do Kladrub nebo Bavorova


Reklama

Asi každý by souhlasil s tím, že v pravěké Evropě žilo méně lidí, než dnes. Pro člověka z dnešního hustě osídleného světa je ale téměř nepředstavitelné, jak málo lidí to ve skutečnosti bylo. Zarážející počty obyvatel Evropy doby kamenné přinesl nedávný výzkum německých vědců.

Podle nich žilo během dlouhých úseků doby kamenné, například před 42 až 33 tisíci let, ve střední a západní Evropě, od Španělska až po Polsko na východě, Dánsko na severu a Itálii na jihu, ve stejnou dobu vždy méně než 1500 lidí. To je zhruba tolik, jako počet obyvatel dnešních Kladrub v západních Čechách anebo jihočeského Bavorova.

TIP: Neandertálci kompletně zmizeli jen pár tisíc let poté, co osídlili celou Evropu

K tomuto překvapujícímu počtu badatelé dospěli důkladnou analýzou více než 400 známých lokalit, odkud víme o osídlení z doby kamenné. Z pohledu České republiky je jistě potěšující, že více než desetina všech Evropanů doby kamenné žila na našem území, především na jižní a východní Moravě. Na druhou stranu to zase není až takový šok. Evropa té doby byla v sevření vrcholící doby ledové a o teplém světě globálního oteplování si zatím mohla jen nechat zdát.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907