Bez samců a bez sexu: Japonští termiti rezignovali na dvě pohlaví

27.09.2018 - Stanislav Mihulka

Japonští termiti si udělali sexmisi. Ačkoliv obvykle potřebují k rozmnožování obě pohlaví, dokáží se množit zcela bez samců


Reklama

Na rozdíl od jiných koloniálně žijících druhů hmyzu, jako jsou mravenci nebo třeba včely, žijí termiti v hnízdech, kde jsou rovnoceně zastoupena obě pohlaví. Samci a samice, pěkně společně.

Jak se ale zdá, neplatí to vždy. Vědci nedávno zkoumali termitiště japonského druhu Glyptotermes nakajimai a byli velmi překvapeni, když zjistili, že osazenstvo šesti z deseti kolonií těchto termitů tvoří výhradně samice.

TIP: Termiti mají ve střevech zoologickou zahradu mikrobů: Pomohli jim dobýt svět

Detailní průzkum prozradil, že královny těchto samičích kolonií nemají k dispozici žádné spermie. Jejich vajíčka jsou tudíž neoplozená. Přesto jsou vajíčka v dobré kondici. Termiti, v tomto případě výhradně samice, se z nich líhnou stejně dobře, jako z oplozených vajíček v koloniích, kde žijí obě pohlaví termitů. Jak je vidět, termiti si zařídili sexmisi a funguje jim to.

  • Zdroj textu:

    University of Sydney

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907