Bohatýři na širé Rusi: Kdo jsou hrdinové ruských legend?

04.08.2019 - Anna Jordanová

Každý národ má své hrdiny. Ruskými legendami se prohání bohatýři, mýtičtí až polobožští válečníci, aby potrestali každého, kdo zpochybní jejich sílu či čest!

<p>Příběhy ruských bohatýrů mají pravděpodobně kořeny ve skutečných historických postavách, ponejvíce v knížatech z dob Kyjevské Rusi.</p>

Příběhy ruských bohatýrů mají pravděpodobně kořeny ve skutečných historických postavách, ponejvíce v knížatech z dob Kyjevské Rusi.


Reklama

Každý z ruských hrdinů-bohatýrů byl jiný. Jednomu lidové pověsti přisoudili více prohnanosti a chytrosti než síly, jinému naopak sílu takovou, že jej ani neunesla ruská zem. Příběhy některých mají pravděpodobně kořeny ve skutečných historických postavách, ponejvíce v knížatech z dob Kyjevské Rusi, tedy ještě před invazí Mongolských vojsk na Rus ve druhé polovině 12. století.

Stejně jako mytologické příběhy z jiných kultur se i ty ruské vyvíjely napříč regiony, náboženstvími a kulturami. I proto se obr Svatohor může směle přátelit s (pravoslavnou církví) blahoslaveným Iljou Muromcem a v lesích vedle křesťanských klášterů svádějí hrdinové své boje s různorodými saněmi a příšerami.

Vasilisa Překrásná

Nejenom mužští hrdinové prokázali v ruských legendách a pověstech odvahu. Oblíbeným doposud zůstává i příběh o krásné Vasilise. Děvče se dostalo do smutné, ale ne neobvyklé situace – po smrti matky se otec znovu oženil a do rodiny přibyla zlá macecha a s ní stejně zlé dvě nevlastní sestry. Jenže Vasilisa má od své maminky tajemství, kouzelnou loutku, která jí se vším pomáhá. Zachrání ji i před nebezpečnou Babou Jagou, zlou čarodějnicí, která žije v chaloupce v lese, pojídá lidi a z jejich lebek si staví plot!

Vasilisa k ní musela jít pro oheň a splnit spoustu jejích roztodivných úkolů. Nakonec dostala lidskou lebku s ohněm. Když došla domů, macechu i nepřejícné sestry kouzelný oheň spálil… Díky své odvaze, píli a také velké kráse se nakonec stala Vasilisa ženou cara a žila šťastně až do smrti. 

Nesmrtelný Kostěj

Když chtěl bohatýr zabít třeba takového draka, většinou stačilo usekat mu hlavy. Jak však zabít Kostěje Nesmrtelného, děsivého kostlivce? Přinejmenším to zahrnovalo dlouhou cestu na daleký ostrov uprostřed moře. Na tom ostrově byla pod zeleným dubem zakopaná truhla, v truhle v zaječí kůži zašitá kachna, v ní zlaté vejce, ve vejci jehla a až v té jehle byla schovaná Kostějova duše! 

Ovšem i kostlivec se může zamilovat a Kostěj si vybral za nevěstu moudrou Vasilisu (shoda jmen s krasavicí Vasilisou). Jenže ta ho nechtěla – a zhrzený nápadník ji za trest zaklel do podoby žáby, která jen v noci získává lidskou podobu. V té době nicméně místní král hledá nevěsty pro své tři syny a zvolí originální způsob: každý z nich měl vystřelit šíp. Ženám, které je najdou a zvednou, pak panovník zadal několik úkolů, aby zjistil, jak dobrými nevěstami budou. Šíp nejmladšího syna zvedla zakletá Vasilisa, ale i v žabí podobě zvládá všechny práce mnohem lépe než její lidské ale líné protějšky. Po mnoha zápletkách a peripetiích se princi podaří Kostějovu kletbu zlomit a Vasilisa se stává jeho ženou...  

Kam zmizeli bohatýři?

Podle jedné z pověstí cestovalo spolu sedm bohatýrů – včetně těch nejslavnějších, Ilji Muromce, Dobryni Nikitiče a Aljoši Popoviče. Po cestě narazili na stan tatarského bojovníka Busurmana, se kterým se utkal sebevědomě Dobryňa nejprve se zbraněmi a pak v pěstním souboji. Prohrál však a tatar mu vyřízl srdce – a nebýt jeho přátel, kteří s pomocí kouzelného havrana sehnali živou a mrtvou vodu, už by hrdina neobživl. A jelikož to bylo sedm nejsilnějších a nejprohnanějších bohatýrů, přemohli společně i celé vojsko nepřátel, které ten tatarský bojovník mezitím přivedl. 

TIP: Rohatá smrt z krétského bludiště: Kdo porazil děsivého Mínótaura?

Jenže pak se začali pyšní bohatýři vychvalovat, a dokonce si říkali, že i kdyby nadpřirozené vojsko proti nim povstalo, tak i to že přemohou. Jenže ono se tak opravdu stalo! Objevili se nejprve jen dva bojovníci, ale jak je bohatýři zabíjeli, vždy se místo jednoho mrtvého objevili dva další. Tři dny se bohatýři bili, než se nepřátelské vojsko rozrostlo, až ho nebylo možné ani spočítat. Bohatýři se lekli toho, co udělali, a z bojiště utekli k horám. Jenže sotva k těm horám dojeli, jeden po druhém zkameněli…  

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907