Buďto Ritz, anebo nic: Chodit s Adinou Mandlovou byl drahý špás!

17.05.2017 - Adam Ervin

Krásná herečka chtěla jen to nejlepší. A našlo se dost mužů, kteří jí to byli ochotní dát

Adina s Oldřichem Novým -<p>Dvojice ve slavném filmu Kristián, kde si Adina zahrála jednu ze svých nejkrásnějších rolí barových dámiček</p>
Adina s Oldřichem Novým -

Dvojice ve slavném filmu Kristián, kde si Adina zahrála jednu ze svých nejkrásnějších rolí barových dámiček


Reklama

Adina je vymodlené dítě. Celkem dvě ženy musí Janu Mandlovi porodit tři syny, než se dočká vytoužené dcery. Absolutně ji zbožňuje a rozmazluje. Celá rodina musí holčičce vykat! Když je jí ale necelých osm, její tatínek umírá. A privilegia rázem končí. Možná právě tato rána osudu Adinu naučila, že láska mužů nemusí trvat věčně. Je třeba ji využít, dokud se dá! 

Milenci a zakouřené bary

První sexuální zkušenost získává v šestnácti. Nalil do mě spoustu vína a pak mě vzal nahoru do pokoje. Tam jsem přišla o panenství. Byla to celkem bolestná zkušenost a já se divila, co na tom vlastně lidi mají a zda to vůbec stojí za to.“ S Františkem, svým  prvním milencem, pak jezdí po trzích a prodává hasící přístroje. Večery tráví po barech mezi prostitutkami. Snad právě proto ji později proslaví především role barových dámiček! Má dokonale odkoukané jejich chování.

Jenže jejímu otčímovi se tato škola života příliš nezamlouvá. Aby ji uchránil od dalších hříchů, posílá mladou slečnu naivně tam, kde je jich nejvíce. Do Paříže. Přes den Adina studuje a večer si vydělává jako modelka. Přitom vymetá bary a o milence nemá nouzi. S jedním otěhotní a následuje utajený potrat. S druhým ji přistihnout téměř in flagranti pod stromem na jednom zahradním večírku. Následuje vyhazov ze školy těsně před zkouškami.

Adina dobývá Prahu

Když se vrátí domů, všimnou si jí filmaři. Dostane malou roličku ve filmu Děvčátko, neříkej ne. Ale trémou ze sebe není schopná vymáčknout ani požadovaných pár vět. Režisér Boháč nad ní zoufale kroutí hlavou: „Z téhle slečinky herečka nikdy nebude!“ To však Adina potřebuje slyšet. „Kouknou, pane režisére, než voni udělaj jinej film, já budu hvězda,“ řekne mu na to. Taková neslýchaná drzost ji okamžitě ve filmových kruzích proslaví. Režiséři se na ni chodí se zájmem dívat a mezi nimi také Hugo Haas. Ano, další na seznamu milenců! Dělá jí však žárlivé scény a přitom sám střídá jednu postel za druhou! Po čtyřech letech se rozcházejí.

Ideální pašerák

Jde z role do role a z náruče do náruče. Vybírá si především milence, kteří ji mohou hmotně zajistit. Například bohatý majitel textilní továrny Max Oberländer. „Byl to velmi senzitivní a vzdělaný německý Žid, ohromně štědrý, a když mi navrhl, abych se stala jeho milenkou, okamžitě jsem svolila.... Komorník, kuchař, služky, zahradníci, šoféři, bazén a tenisové kurty – která chudá holka by mohla odolat?“, vzpomíná ve svých pamětech. 

Další na seznamu je stavební podnikatel Fred Svítil. Když se provalí, že má židovské předky, vyspí se Adina s přednostou Hitlerovy kanceláře, aby ho uchránila. Podobně docílí i znovuotevření Vinohradského divadla. To má v protektorátu na starost německý divadelní referent Fritz Oehmke: „Pozvala jsem ho k sobě do bytu. Nalila jsem do něj spoustu koňaku a on mi pak v opici podepsal dopis, který jsem mu nadiktovala, že divadlo bude otevřeno, a to bez jakýchkoli perzekucí členů souboru.“ A odměna? Po jejím těle až tak netouží, má jiné choutky: Ztřískala jsem ho jezdeckým bičíkem, že se druhý den nemohl posadit.“

Odvrácená strana popularity

Styky s nacisty se jí však už brzy vymstí. Roznese se totiž fáma, že je milenkou toho nejvýše postaveného u nás – K. H. Franka. Ten ale Adinu nesnáší. Považuje ji za „kurvu, která se vyspí s každým cikánema zatrhne jí účinkování v německých filmech. Skutečné peklo ale přichází s koncem války. Obviní ji dokonce, že přijala německé občanství. Několik měsíců stráví na Pankráci ve vazbě. Důkazy proti ní však nejsou, takže ji nakonec musí pustit. Jenže ve světě divadla ani filmu už si neškrtne. Pověst herečky přebíjí pověst nacistické milenky. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 3/2013

  • Zdroj fotografií: Soukromý archivDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907