Chlor v domácím bazénu: Může vám škodit?

13.07.2022 - Komerční prezentace

Chlór je nejběžnější prostředek na čištění bazénové vody. Jde však o jed, který škodí nejen bakteriím, ale i lidem. Přečtěte si, kdy se chlór stává nebezpečným a co v takové situaci dělat

<p><em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

(foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Kdy je chlór nebezpečný?

V malém množství zdravému plavci obyčejný chlór v bazéně nijak neublíží. Škodlivým se stane až v momentě, kdy se přemění na tzv. chloramin

Chloramin se tvoří ve vodě s vyšším obsahem chlóru, kde se chlór spojí s organickými nečistotami (pot plavců nebo částečky kůže) a vytvoří novou sloučeninu. Právě chloramin pak způsobuje ono známé štípání očí či svědění kůže. Může být ale také příčinou vysušených vlasů, lámavých nehtů a v horších případech i vyrážek, ekzémů, astmatu nebo kvasinkové infekce u žen. 

Co způsobuje hromadění chlóru v bazénu?

Vyšší hodnoty chlóru v bazénové vodě může zapříčinit hned několik situací:

1. Špatná hodnota pH

Ideální hodnoty pH by se měly pohybovat mezi 7,1 až 7,5. Při vyšších či nižších hodnotách bude chlór v bazéně spíše zlým pánem než dobým sluhou. Buď pozbyde účinnosti a nebude ničit nečistoty ve vodě, nebo se bude tvořit daleko rychleji, čímž se zvýší riziko vzniku výše zmíněného chloraminu. 

2. Dlouhodobé zastřešení

Na přímém slunci se chlór odbourává nejrychleji. Naopak v zastřešených či přikrytých bazénech nemá kam vyprchat, a tak se kumuluje ve vodě. 

3. Špatné použití chlórových tablet

Tablety ve skimmeru byste ve vodě měli nechat pouze při zapnuté filtraci. V necirkulující vodě se totiž chlór uvolňuje pouze na jednom místě. Jeho vysoká koncentrace se pak hůře odbourává. 

Jak hromadění chlóru zabránit?

Vůbec nejlepší je hromadění chloru předcházet tím, že budete pravidelně kontrolovat hodnotu pH, bazén větrat a správně používat chlórové tablety. Pokud problémy s chlorovou vodou řešíte častěji, popřemýšlejte nad alternativními způsoby čištění bazénů, jako jsou UV lampy nebo solničky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907