Co byste měli vědět a nač si dát pozor před pronájmem bytu?

16.08.2022 - Komerční prezentace

Hledáte byt, který byste si rádi pronajali, jenomže stále nemůžete natrefit na ten pravý a pak to přijde. Objevíte překrásný byt a řeknete si, že tohle bude to pravé hnízdečko, ale mějte se na pozoru. Co sledovat, než podepíšete smlouvu?


Reklama

Při prohlídce bytu zbystřete své smysly na maximum

Abyste nikdy nepodepisovali nájemní smlouvu bez toho, aniž byste se na byt přijeli podívat, to vám snad nemusíme ani říkat. Je velmi důležité přesvědčit se skutečně na vlastní oči, že je byt v pořádku. Dejte si pozor na plíseň v rozích pokojů. Ta sice nemusí být snadno rozpoznatelná, ale ucítíte-li, že je v nějaké místnosti vlhkost, mohl by to být v budoucnu problém. Všechno si vyzkoušejte. Otevřete dveře, okna, zmáčkněte vypínače, pusťte kohoutky, zda nekapou atd. 

Ptejte se na sousedy a prohlédněte si společné prostory

Rozhodně se nebojte zeptat na sousedy nebo si s nimi dokonce promluvte. Tenhle byt má být na další léta vaším domovem, a tak byste měli dobře vědět, s kým máte co do činění. Určitě byste neradi zjistili, že byt je sice fantastický, ale se sousedy jsou tak špatné vztahy, že vám udělají ze života peklo. Není žádnou výjimkou, že od sousedů se může linout nepříjemný zápach, hluk, nebo dokonce křik a hádky. Prověřte si, kam se stěhujete, prohlédněte si společné prostory. Pokud tam bude špína, pak asi něco nebude v pořádku. Pozor i na nejbližší okolí. Není pod okny restaurace či bar? Jak daleko je zastávka MHD? To by vás mělo zajímat hlavně u pronájmu bytu v Praze. Nebudete se domů vracet přes potemnělý park bez možnosti zvolit jinou cestu?

Mějte jasno ve financích

Nejspíš vás nikdo nebude mít v plánu ošálit, ale stát se to může a určitě nechcete nepříjemné překvapení. Zjistěte si, jaká je cena pronájmu, jakou velkou výši záloh zaplatíte měsíčně a rozhodně se ptejte i na to, kdo bude platit drobné opravy v bytě. Bude to ve vaší režii nebo vše zařídí majitel bytu? Pokud si budete chtít do bytu dát jiné vybavení, je to možné? Na vše se zeptejte. Nechce vám majitel dát jasné odpovědi? Pak dejte raději ruce pryč a hledejte dál, to nikdy nevěstí nic dobrého. Důležitá je i informace o tom, zda budete platit provizi realitní kanceláři či nikoli a samozřejmě na který den připadá placení samotného nájmu. Těsně před výplatou byste se mohli dostat do finanční tísně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií:

    Freepik, CC0
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907