Co je to narozeninový paradox?

04.07.2016 - redakce 100+1

Slavíte narozeniny ve stejný den jako váš kolega v práci? Nejde o náhodu – jde o důsledek tzv. narozeninového paradoxu


Reklama

Narozeninový problém je matematický paradox, který říká, že ve skupině pouhých 23 náhodně vybraných lidí existuje 50% šance, že dva z nich budou mít narozeniny ve stejný den. I když se zdá, že by taková skupina měla být početnější, vše lze matematicky ověřit.

Výpočet staví na předpokladu, že každý den v roce skýtá stejnou pravděpodobnost pro narozeniny každého z lidí. Z 23 jedinců vytvoříme 253 různých párů, jež by mohly mít výročí ve stejný den. Po dosazení do příslušného matematického vzorce a s využitím počtu možných narozeninových dnů (365) dosahuje výsledná pravděpodobnost, že tomu tak je, právě přibližně 50 %. Pro 57 a více lidí je taková pravděpodobnost již více než 99%.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907