Co vlastně je krmný válec pro divoká prasata?

02.03.2021 - Komerční prezentace

Každého myslivce a lovce jistě zajímá, jak divočáky přilákat, jak je obelstít a přivábit k posedu. Lov na čekané je z hlediska kvalifikovaného odlovu černé zvěře opravdu nejvhodnější.


Reklama

Existuje jedna vychytávka, díky níž můžete naučit černou zvěř přicházet do míst krmení a zároveň monitorovat její pohyb – krmný válec. Původ má pravděpodobně v Německu. Tam ho vzletně nazývají Sauenkreisel (prasečí vlček) nebo Schwarzwild-Futtertrommel.

Jak vypadá a funguje?

Krmné zařízení pro černou zvěř neboli krmný buben pro divočáky je dutá nádoba s otvory, z nichž při manipulaci vypadává krmivo. Prasata jsou tak nucena s válcem pohybovat, stimuluje je k přirozenému rytí, zabaví se a udrží na jednom místě. Velmi rychle si na tento způsob krmení zvyknou a lákadlo navštěvují opětovně. Poblíž krmítka pro černou zvěř se zpravidla dají fotopasti nebo hodiny, které reagují na pohyb a spolehlivě tak zaznamenají přesný čas přítomnosti zvěře na krmelišti.

Ve společnosti Čegan s.r.o., která si válce sama vyrábí a prodává, je vášnivým myslivcem přímo její majitel Slavoj Čegan, a tak není divu, že již dlouhodobě nabízí vlastní krmné válce jedinečného designu ve dvou velikostech. Malý válec (objem 11 litrů, ø223 mm, délka 333 mm) a střední válec (objem 22 litrů, ø223 mm, délka 666 mm).

Krmné válce obou velikostí lze zakoupit na www.boarfeedertrap.com.

Krmítko pro divoká prasata je vyrobeno z HDPE – pevného, 12 mm silného, plně recyklovatelného plastu, jednotlivé díly jsou spojeny masivními vruty. Válec je prakticky nezničitelný a je dostatečně  těžký  na to, aby s ním nedokázala koulet a krmení nebrala jiná zvěř. Po obvodu nádoby jsou silné obruče, po kterých se válec kutálí, a zamezují tak zanesení zeminy dovnitř bubnu.

A jak krmelec nainstalovat?

Naplní se do 1/2 až 3/4 krmivem, nejlépe zrnem, jako je kukuřice či hrách. Bajonetové víko se utáhne a zařízení se instaluje na zamýšlené místo. Volný konec řetězu se uzamkne kolem kmene vhodného stromu. Je dobré vybrat místo, kde divočáci nemohou poškodit okolní plodiny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907