Dámy a pánové, je libo partičku tenisu?

22.01.2016 - Monika Slezáková


Reklama

Muži i ženy neváhali v romantických časech belle epogue obléknout pro dnešní hráče nepředstavitelný sportovní oděv a s raketami v ruce se utkat na kurtu. Přestože tenis vynesla na výsluní až poslední čtvrtina 19. století, jeho předchůdci se těšily oblibě již o několik staletí dříve!

Ačkoliv někteří historikové datují počátky tenisu až do dob starého Egypta, pravděpodobnější je verze, která umisťuje původ hry do Toskánska. Zde se v 5. století měli obyvatelé vesnic bavit vlastnoručním odpalováním míčů v ulicích. Sofistikovanější verzi prosadili italští a francouzští mniši ve 12. století. Netrvalo dlouho a sport se stal oblíbeným nejen mezi šlechtou, ale dokonce na královském dvoře! Francouzský panovník František I. byl údajně nadšeným hráčem a neváhal postavit několik tenisových dvorců. Pozadu nemohl zůstat ani jeho odvěký rival Jindřich VIII. Traduje se, že jeho žena Anna Boleynová sledovala manželovu hru ze svého vězení ve Whitehall a ve chvíli, kdy mířila na popraviště, krátil si její královský manžel čas právě touto hrou. Na podobu, kterou známe dnes, tzv. lawn tennis, si však musel elegantní sport ještě nějakou chvíli počkat. Až roku 1874 si Angličan Walter Clopton Wingfield nechal v Londýně patentovat vybavení a pravidla pro nový druh hry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907