Divoké kočky proti zerům: Americko-japonská letecká bitva o Guadalcanal (2)

26.07.2019 - Marek Brzkovský

Letectvo americké námořní pěchoty se od svého vzniku vždy nacházelo ve stínu mnohem početnějšího letectva armádního a námořního. V létě 1942 po vylodění na pacifickém ostrově Guadalcanal však hrálo rozhodující roli v této bitvě a přispělo k rozhodnému americkému vítězství

<p>Vyrovnaná řada Grummanů F4F Wildcat na Hendersonově letišti, leden 1943</p>

Vyrovnaná řada Grummanů F4F Wildcat na Hendersonově letišti, leden 1943


Reklama

V září 1942 se na ostrově Guadalcanal podařilo zprovoznit druhé letiště, které pokrývala jen tráva, a říkalo se mu ,,pastvina krav“. Umožnilo však přílet dalších posil v podobě druhé perutě wildcatů VMF-224. Dne 9. října pak ostrovní letectvo posílila ještě VNF-121, u které létal i budoucí nejúspěšnější stíhač kampaně kapitán Joseph Foss. Jednotka začala také operovat z ,,pastviny“ a své skore otevřela 13. října v poledne, kdy poručík Joseph Narr sestřelil stíhačku Zero.

Posily přicházejí

Odpoledne pak Foss vedl tucet wildcatů proti ohlášenému náletu. Znenadání ho předlétlo zero a on ho jedinou dávkou sestřelil. To už měl ale za sebou dalšího protivníka a schytal spršku střel do motoru. Jen s největším úsilím se mu podařilo nouzově přistát. Peruť se ale nevěnovala jen stíhání a například 16. října skupina wildcatů zaútočila na japonské lodě přivážející na ostrov posily. Prolétly hustou protiletadlovou palbou a jejich velkorážní kulomety doslova kosily nepřátelské vojáky na palubách lodí.

Předchozí část: Divoké kočky proti zerům: Letecká bitva o Guadalcanal (1)

Jedna stíhačka se však z akce nevrátila. Další velký japonský pozemní útok proti Hendersonovu letišti proběhl ve dnech 24. a 25. října a vojáci USMC ho dokázali s velkými ztrátami odrazit. Japonské letouny napadly Hendersonovo letiště v šesti vlnách. Joseph Foss ten den sestřelil pět Japonců a večer se chlubil, že v letadle nemá jediný zásah. Velmi ho udivilo, když mu později jeden z kolegů ukázal několik důlků v neprůstřelné desce přímo za jeho zády.

Sestřelení slavného esa

Stíhačka F4F toho snesla skutečně hodně. Byla velmi robustně stavěná, měla kvalitní pancéřování pilotního prostoru a benzinové nádrže potažené samosvornými obaly zacelujícími se v případě průstřelu. Za to však musela platit vyšší hmotností, než jakou měla japonská zera, a tudíž i menší obratností. Dosahovala i o něco nižší maximální rychlosti.

Američtí stíhači v Pacifiku brzy zjistili, že se s Japonci nikdy nesmějí pouštět do boje v zatáčkách. Pokud se dokázali dostat nad zero, zaútočili střemhlavým letem, vypálili a opět nabrali výšku. Dne 7. listopadu ke Guadalcanalu doplul japonský křižník a devět torpédoborců plných posil. Ze vzduchu je krylo šest plovákových stíhaček A6M2N Rufe.

Sestřelení slavného esa

Osmička wildcatů vedených Fossem se s nimi pustila do křížku a velitel jeden poslal do hlubin. Když dokončil obrat a hledal další cíl, na obloze už spatřil jen šest padáků, na nichž se snášeli sestřelení japonští letci! Boj ale ještě nekončil. Napadl nedaleko letící dvojici hydroplánů F1M2 Pete a oba je také poslal dolů. Jeden z jejich palubních střelců však měl přesnou mušku a zasáhl i jeho stroj.

TIP: Střípky z bojů nad Vietnamem: Kuriózní letecké operace

Cestou domů mu začal vynechávat motor a pak se úplně zastavil. Foss zvládl nouzové přistání na hladinu, jedna noha mu však uvázla pod sedadlem a potápějící se letoun ho začal stahovat ke dnu. V posledním okamžiku si vzpomněl na záchrannou vestu. Nahmatal ventil a pustil do ní vzduch, což ho vyneslo zpátky na hladinu. Stále ale neměl vyhráno. Ve vodě plaval mnoho hodin a od útoku žraloka ho zachránila jen kapsle chloru, kterou rozpustil ve vodě. Nakonec ho vylovila kánoe s několika domorodci. 

Dokončení v úterý 30. července

  • Zdroj textu:

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jenom přístav nestačí

Severní Amerika
kdy: 1803
cena: 5,95 miliardy korun

Obrovské území o rozloze 2 140 000 km², jemuž se v 18. století říkalo Louisiana, představovalo od kolonizace Severní Ameriky žhavou oblast evropské politiky a nadvládu nad ním si postupně předávala Francie se Španělskem. V roce 1800 jej sice získal zpět pod kontrolu Francouzů Napoleon Bonaparte, nicméně jeho zemí zmítaly nepokoje a válka s Brity, což vojevůdce přivedlo na myšlenku prodat Louisianu Američanům. Svým rozhodnutím nahrál do karet tehdejšímu prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o koupi území již dlouho usiloval – jeho součást totiž tvořila strategicky významná řeka Mississippi a také přístav v New Orleans: Podle původního plánu měly Spojené státy koupit pouze zmíněné město, ale po poradě s delegáty Jamesem Monroem a Robertem Livingstonem se jejich zájem rozšířil na celou Louisianu

V roce 1803 skutečně došlo k prodeji v přepočtu za 5,95 miliardy korun a navrch USA odpustily Francii dluh ve výši 1,9 miliardy korun. Díky tomuto obchodu se přitom rozrostly takřka dvojnásobně: Na novém území vznikly státy Louisiana, Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahoma, Kansas či Nebraska, ale zahrnuje rovněž části Severní i Jižní Dakoty, Montany, Wyomingu, Colorada, Minnesoty či Texasu. 

Zajímavosti
Věda

Arthur Schopenhauer (1788–1860 byl německý filosof 19. století. Byl hlasatelem pesimistické filosofie. Výrazně ovlivnil mnoho pozdějších myslitelů, mimo jiné například Friedricha Nietzscheho.

Historie

Srdcem vesnice se stala vždy masivní mešita, postavená spíš jako kasárna – včetně zbrojnice a zásob obilí.

Cestování

Vojáci trávili v zákopech dlouhé dny a nejvíce je deptaly nekonečné hodiny nudy.

Válka

Aguas Zarcas, páchnoucí kosmická hrouda hlíny.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907