Divoké kočky proti zerům: Americko-japonská letecká bitva o Guadalcanal (2)

Letectvo americké námořní pěchoty se od svého vzniku vždy nacházelo ve stínu mnohem početnějšího letectva armádního a námořního. V létě 1942 po vylodění na pacifickém ostrově Guadalcanal však hrálo rozhodující roli v této bitvě a přispělo k rozhodnému americkému vítězství

26.07.2019 - Marek Brzkovský



V září 1942 se na ostrově Guadalcanal podařilo zprovoznit druhé letiště, které pokrývala jen tráva, a říkalo se mu ,,pastvina krav“. Umožnilo však přílet dalších posil v podobě druhé perutě wildcatů VMF-224. Dne 9. října pak ostrovní letectvo posílila ještě VNF-121, u které létal i budoucí nejúspěšnější stíhač kampaně kapitán Joseph Foss. Jednotka začala také operovat z ,,pastviny“ a své skore otevřela 13. října v poledne, kdy poručík Joseph Narr sestřelil stíhačku Zero.

Předchozí část: Divoké kočky proti zerům: Letecká bitva o Guadalcanal (1)

Posily přicházejí

Odpoledne pak Foss vedl tucet wildcatů proti ohlášenému náletu. Znenadání ho předlétlo zero a on ho jedinou dávkou sestřelil. To už měl ale za sebou dalšího protivníka a schytal spršku střel do motoru. Jen s největším úsilím se mu podařilo nouzově přistát. Peruť se ale nevěnovala jen stíhání a například 16. října skupina wildcatů zaútočila na japonské lodě přivážející na ostrov posily. Prolétly hustou protiletadlovou palbou a jejich velkorážní kulomety doslova kosily nepřátelské vojáky na palubách lodí.

Jedna stíhačka se však z akce nevrátila. Další velký japonský pozemní útok proti Hendersonovu letišti proběhl ve dnech 24. a 25. října a vojáci USMC ho dokázali s velkými ztrátami odrazit. Japonské letouny napadly Hendersonovo letiště v šesti vlnách. Joseph Foss ten den sestřelil pět Japonců a večer se chlubil, že v letadle nemá jediný zásah. Velmi ho udivilo, když mu později jeden z kolegů ukázal několik důlků v neprůstřelné desce přímo za jeho zády.

Sestřelení slavného esa

Stíhačka F4F toho snesla skutečně hodně. Byla velmi robustně stavěná, měla kvalitní pancéřování pilotního prostoru a benzinové nádrže potažené samosvornými obaly zacelujícími se v případě průstřelu. Za to však musela platit vyšší hmotností, než jakou měla japonská zera, a tudíž i menší obratností. Dosahovala i o něco nižší maximální rychlosti.

Američtí stíhači v Pacifiku brzy zjistili, že se s Japonci nikdy nesmějí pouštět do boje v zatáčkách. Pokud se dokázali dostat nad zero, zaútočili střemhlavým letem, vypálili a opět nabrali výšku. Dne 7. listopadu ke Guadalcanalu doplul japonský křižník a devět torpédoborců plných posil. Ze vzduchu je krylo šest plovákových stíhaček A6M2N Rufe.

Sestřelení slavného esa

Osmička wildcatů vedených Fossem se s nimi pustila do křížku a velitel jeden poslal do hlubin. Když dokončil obrat a hledal další cíl, na obloze už spatřil jen šest padáků, na nichž se snášeli sestřelení japonští letci! Boj ale ještě nekončil. Napadl nedaleko letící dvojici hydroplánů F1M2 Pete a oba je také poslal dolů. Jeden z jejich palubních střelců však měl přesnou mušku a zasáhl i jeho stroj.

Dokončení: Divoké kočky proti zerům: Americko-japonská letecká bitva o Guadalcanal (3)

Cestou domů mu začal vynechávat motor a pak se úplně zastavil. Foss zvládl nouzové přistání na hladinu, jedna noha mu však uvázla pod sedadlem a potápějící se letoun ho začal stahovat ke dnu. V posledním okamžiku si vzpomněl na záchrannou vestu. Nahmatal ventil a pustil do ní vzduch, což ho vyneslo zpátky na hladinu. Stále ale neměl vyhráno. Ve vodě plaval mnoho hodin a od útoku žraloka ho zachránila jen kapsle chloru, kterou rozpustil ve vodě. Nakonec ho vylovila kánoe s několika domorodci. 


Další články v sekci