Divukrásná Apulie: Objevte nejkrásnější místa na jihu Itálie

Malebný italský region Apulie, kdysi kolonizovaný Řeky a později Římany, láká k návštěvě kombinací středověkých městeček, zvlněné krajiny a krásných pláží. Přijměte naše pozvání a poznejte ryzí atmosféru italského jihovýchodu.
Bari

Správním centrem Apulie je Bari, třistatisícové přístavní město ležící na pobřeží Jaderského moře. V současnosti je z Prahy obsluhováno hned dvěma nízkonákladovými aerolinkami (Ryanair a Wizzair), jež z Bari dělají snadno přístupnou lokalitu. Z letiště můžete do centra pohodlně pokračovat vlakem.

Historické kořeny města můžeme hledat již v antice. V průběhu historie bylo Bari pod nadvládou Byzantinců, Normanů, Sicílie či Neapolského království, není tedy divu, že zde najdeme řadu starobylých památek. Pro nás Čechy je asi největší zajímavostí Bazilika sv. Mikuláše (Basilica di San Nicola), právě toho Mikuláše, co nosí dětem 5. prosince nadílku. Stavba byla zbudována v 11.  století u příležitosti získání jeho ostatků. Vyniká sochařskou výzdobou i zdobnými mozaikovými podlahami. Dále je tu možno navštívit Katedrálu San Sabino z 12. století nebo normanský hrad Castello Normanno Svevo z téhož století. Během historie sloužil jako královský palác, kasárna i vězení.

Až vás přestanou bavit památky, dopřejte v jedné z mnoha restaurací některou z místních specialit – domácí těstoviny orecchioni, skvěle připravené mořské ježky nebo jiné perly italské kuchyně. Můžete také vyrazit na procházku pobřežní promenádou Lungomare Imperatore Augusto či zamířit východně od centra na jednu z veřejných pláží. Kromě toho Bari láká na nepřeberné množství výletů na zajímavá místa v okolí. Skoro všechna jsou snadno dostupná vlakem, případně autobusem.

Polignano a Mare 

Za výletem ke koupání svádí osmnáctitisícové městečko Polignano a Mare. Vlakem je to do něj něco přes 40 minut. Jeho pitoreskní centrum se tyčí na útesech nad mořem. Mnohé z nich pochází až z 17. století. Mezi útesy je vklíněná dechberoucí oblázková pláž. Zejména odpoledne na ní může být hlava na hlavě.

Monopoli

Když popojedete jednu jedinou stanici vlakem, ocitnete se v padesátitisícovém Monopoli – dalším skvostu jižní Itálie. Podobnost názvu se známou deskovou hrou je čistě náhodná. Staré město je spletí úzkých uliček a jeho kořeny sahají zpět dlouho v čase. Najdete v něm katedrálu Madonna della Madia z 12. století. Vyniká také nádhernou pláží Spiaggia Cala Porta Vecchia přímo v historickém centru.

Alberobello

Z Bari je možné podniknout i výlet do malebného Alberobella. Dostanete se tam několikrát denně autobusem a cesta trvá hodinu a pět minut. Autobus provozují italské dráhy Trenitalia a odjíždí ze zadní strany nádraží. V Alberobellu najdete stovky typických trulli domků s bílou fasádou a tmavou kuželovitou střechou. Další desítky domků najdete rozeseté po okolí. Nevynechejte ani 21 metrů vysoký kostel sv. Antonína (Parrocchia Sant'Antonio di Padova) postavený ve stejném stylu.

Locorotondo 

Jen pár kilometrů od Alberobella a jednu stanici vlakem je vzdálené městečko Locorotondo. To je známé běloskvoucí barvou všech tamějších domů. Oproti Alberobellu má klidnější ráz a neproudí do něj takové davy turistů. Jak jeho název napovídá, leží na kulatém půdorysu. Historie jeho křivolakých uliček sahá až do začátku 11. století. Objevuje se i v žebříčcích nejkrásnější malých měst, což se svými čtrnácti tisíci obyvateli hravě splňuje.

Další výlety

V okolí Bari najdete zajímavých míst mnohem víc. Můžete zavítat do přímořského Trani nebo Barletty, kde vás rovněž ovane historie a ani o krásné pláže tam není nouze. Během necelé dvouhodinové cesty vlakem se také můžete vypravit do krásného kopcovitého městečka Matera ležícího v sousední provincii Basilicata. Matera se nedávno proslavila jako filmová lokace bondovky Není čas zemřít z roku 2021. Také můžete navštívit jižně ležící města Brindisi a Lecce. V obou na vás dýchne duch italského jihu.


Další články v sekci