Dost bylo pasivity: Jan Palach se zapálil na protest proti sovětské okupaci Československa

- Redakce 100+1 historie

<p>Památník Jana Palacha na Václavském náměstí</p>

Památník Jana Palacha na Václavském náměstí

16 . 1 . 1969

Reklama

Jen málokdo si umí představit odhodlání a sílu, které v sobě objevil sotva dvacetiletý student Jan Palach, když se 16. ledna 1969 rozhodl vystoupit proti sovětské okupaci a potlačování národních svobod, které nastaly po srpnovém vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Už při studiu na mělnickém gymnáziu se projevil jeho smysl pro spravedlnost. Nesnášel křivdu, zastával se slabších a neváhal se zapojit do nejrůznějších diskuzí. S tímto základem započal svá vysokoškolská studia v Praze, kde ho zastihla invaze spřátelených států Československa. 21. srpen 1968 pro něj byl symbolem násilí, se kterým se nedokázal vnitřně smířit. Ještě více ho ale zasáhla letargie, do níž začali lidé stále více upadat.

TIP: Ryszard Siwiec se upálil na protest proti okupaci Československa

16. ledna 1969 se Jan Palach rozhodl jednat. V horní části Václavského náměstí se na protest proti nečinnosti a útlaku polil hořlavinou a zapálil. Rozsah jeho zranění nebyl slučitelný s dalším životem. Přesto právě pohřeb, který se uskutečnil 25. ledna, vytáhl Československo alespoň na krátko z pasivity a stal se celonárodní manifestací proti okupaci.

Lži o Pochodni č. 1 

Ačkoliv v dopisech i po převozu do nemocnice Palach mluvil o dalších pochodních, zřejmě s nikým domluvený nebyl, chtěl tím zvýšit tlak na politiky, aby splnili jeho dva požadavky. Důkazy o existenci organizované skupiny nenašli ani příslušníci StB, kteří získávali „materiál pro účelovou politickou kontrapropagandu“. K činu nepřiměla Jana Palacha ani „psychóza vybičovaná mezi vysokoškoláky“ či „citová rozvrácenost“, jak tvrdili komunisté. Podle expertizy z května 1969 nebyl Palach psychicky labilní, naopak ho vedle zásadovosti zdobila i cílevědomost. Ostatně 16. leden 1969 si nevybral náhodně, tehdy začalo zasedání ÚV KSČ. Frekventované místo na Václavském náměstí mu mělo zase poskytnout co nejvíce svědků. 

Palach nebyl zneužit „pravicovými provokatéry“, jak do Prahy psali vývojem znepokojení Brežněv a Kosygin. Znalecký posudek uvádí, že Palach nebyl manipulovatelný, a tak se nestal ani obětí „extremistů“, kteří mu prý namluvili, že když použije takzvaný studený oheň, nic se mu nestane. Tuto lež doma i za hranicemi šířil poslanec a člen ÚV KSČ Vilém Nový a brzy ji odmítli i samotní vyšetřovatelé. Nespáchal ani plánovanou sebevraždu, jak Moskva a postupně i domácí establishment přejmenovali sebeupálení, byť Palach svou smrt nevylučoval. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907