Dost bylo pasivity: Jan Palach se zapálil na protest proti sovětské okupaci Československa

Palachův památník -<p>Památník Jana Palacha na Václavském náměstí</p>
Palachův památník -

Památník Jana Palacha na Václavském náměstí

16 . 1 . 1969

Reklama

Jen málokdo si umí představit odhodlání a sílu, které v sobě objevil sotva dvacetiletý student Jan Palach, když se 16. ledna 1969 rozhodl vystoupit proti sovětské okupaci a potlačování národních svobod, které nastaly po srpnovém vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Už při studiu na mělnickém gymnáziu se projevil jeho smysl pro spravedlnost. Nesnášel křivdu, zastával se slabších a neváhal se zapojit do nejrůznějších diskuzí. S tímto základem započal svá vysokoškolská studia v Praze, kde ho zastihla invaze spřátelených států Československa. 21. srpen 1968 pro něj byl symbolem násilí, se kterým se nedokázal vnitřně smířit. Ještě více ho ale zasáhla letargie, do níž začali lidé stále více upadat. 16. ledna 1969 se Jan Palach rozhodl jednat. V horní části Václavského náměstí se na protest proti nečinnosti a útlaku polil hořlavinou a zapálil. Rozsah jeho zranění nebyl slučitelný s dalším životem. Přesto právě pohřeb, který se uskutečnil 25. ledna, vytáhl Československo alespoň na krátko z pasivity a stal se celonárodní manifestací proti okupaci.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketa Falcon Heavy mise STP-2 před startem

Vesmír

Čtyři opičky

Cévní svazky na příčném řezu oddenkem rákosu (Phragmites communis). Velké kulaté otvory jsou cévy xylemu, kterými je rostlinou rozváděna voda a minerální látky z kořenů vzhůru do zbytku rostliny. Zeleně fluoreskuje floem – velké zelené buňky jsou sítkovice, kterými proudí cukry, jež vznikly při fotosyntéze v listech, malé jsou průvodní buňky, které sítkovice vyživují a zajišťují většinu jejich metabolické aktivity.

Příroda

Lebka muže z Bockstenu a jeho pravděpodobná podoba.

Historie

Čolpon-Ata se nachází téměř uprostřed severního břehu jezera a nabízí úžasné výhledy i pěkné pláže.

Cestování
Věda

Curiosity, vlastnoruční selfie

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907