Filipínský rybář našel největší a nejtěžší perlu na světě: 10 let o tom nevěděl

20.10.2016 - Vilém Koubek

Při stěhování po požáru objevil nejmenovaný filipínský rybář zřejmě největší a nejtěžší perlu na světě – a našel ji u sebe doma pod postelí


Reklama

Před deseti lety šťastlivec ve snaze zajistit loď před bouří vyhodil kotvu. Když ji však chtěl opět vytáhnout, zahákla se o obrovskou škebli. Lastura rybáři učarovala natolik, že ji vylovil a doma si ji na památku schoval pod postel.

Po pozdějším požáru se ovšem musel přestěhovat, a když svůj talisman pro štěstí ukázal ostatním, senzace byla na světě. Ve skutečnosti totiž nešlo o škebli, nýbrž zřejmě o obrovskou, obdobně tvarovanou perlu: Váží 34 kg, na délku měří 66 cm a na šířku 30 cm.

Odhadovaná cena pokladu, který čeká na ověření pravosti, se přitom pohybuje okolo 2,4 miliardy korun. Dosavadní rekordman – Alláhova perla – má hodnotu „pouhých“ 847 milionů korun a váží 6,4 kg.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: swns.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907