Gdaňsk, Gdyně, Sopoty: Poznejte kouzlo polského Trojměstí

V Pomořském vojvodství, kraji na pobřeží Baltského moře s pohnutou minulostí, najdete Trojměstí. Co se pod tímto názvem skrývá? Gdaňsk, Gdyně a Sopoty – tři města, každé jiné, s rozmanitými možnostmi vyžití. Na své si tu přijdou nejen milovníci historie: najdete tu písčité pláže, mořská akvária, i největší gotickou stavbu světa.
Gdaňsk

Na soutoku řek Motława a Visla se rozkládá město Gdaňsk. Se svými 468 000 obyvateli se jedná o šesté největší město v Polsku. Město má dlouhou historii a první o něm psaná zmínka je z roku 997 v legendě Život svatého Vojtěcha.

Druhá světová válka nenechala ve městě kámen na kameni, ale díky citlivé renovaci ho můžete opět obdivovat ve své středověké kráse. Výhledem na celé město se můžete kochat z věže Baziliky Panny Marie (také známé jako Katedrála v Gdaňsku, polsky Bazylika Mariacka) vysoké 77 metrů. Katedrála byla založena v roce 1343 a je tak o pět let starší než pražský Karlův most. Je vystavená ve slohu cihlové gotiky. Nezapomeňte obdivovat unikátní orloj z 15. století.

Za návštěvu rozhodně stojí i ústřední náměstí Dlouhý trh (polsky Długi targ) umístěné na konci Královské cesty. Náměstí i celá královská cesta jsou lemované vzorně zrestaurovanými domy. Ve věži zdejší radnice (polsky Ratusz Głównego Miasta) je umístěna zvonkohra, jež hraje každou celou hodinu. Naproti radnici se nachází Neptunova fontána, z které podle legendy stříkala proslulá vodka „Goldwasser“. Za kašnou najdete i Dvůr krále Artuše (polsky Dwór Artusa) jménem odkazující k anglické legendě o králi Artušovi. Sloužil jako místo, kde se mohli lidé setkávat a debatovat jako rovní s rovným. Dnes tu najdete pivnici, avšak počítejte s vyšší cenovou hladinou.

Gdyně

V druhém největším městě Trojměstí, v Gdyni, žije 265 000 obyvatel a její rozvoj je úzce spojen se zbudováním námořního přístavu v roce 1926. Téhož roku získala teprve získala městská práva. V současnosti najdete v Gdyni pobřežní promenádu se spoustou turistických lodí, menší zábavní park, městskou pláž a akvárium. V něm najdete desítky akvárií spolu s hlavním lákadlem, expozicí představující korálové útesy.

Sopoty

Mezi Gdaňskem a Gdyní leží menší čtyřicetitisícové město Sopoty. Jméno pochází ze staroslověnského označení pro pramen a dá se také vyložit jako šepot potůčku. Jeho tradice lázeňství se datuje zpět do 16. století. V současnosti je spíše známé jako pulzující přímořské letovisko. Najdete tu nádherné písečné pláže, ale i se svými 63 metry nejdelší dřevěné molo v Evropě. Nebuďte ale překvapeni, že za vstup na něj se platí. Zdejší ikonickou stavbou je Křivý dům (polsky Krzywy Domek), který nenosí své jméno nadarmo. Od svého postavení v roce 2004 se dostává do žebříčků nejkurióznějších staveb světa.

Hel

Severně od trojměstí se táhne Helská kosa. Na její špici najdete město Hel. Helská kosa, to jsou především dlouhé písečné pláže. Dříve to bylo strategické místo využívané armádou a na pozůstatky opevnění tu narazíte na každém kroku. V Helu najdete také Fokarium (polsky foka znamená tuleň), záchrannou stanici tuleňů. Tuleni se v létě krmí třikrát denně, a to v 11:00, 14:00 a 17:00 hodin.

Další výlety

Pokud vás Trojměstí omrzí, můžete si udělat výlet do Sloviňského parku (polsky Słowiński Park Narodowy), který je známý díky svým písečným dunám a jako významné útočiště 260 druhů ptáků.

Necelou hodinu jízdy vlakem vzdálený je také Malbork. Tento křižácký hrad se svými více než 250 000 m² plochy představuje současně největší gotickou stavbu i největší cihlovou stavbu na světě. Na jeho prohlídku si vyhraďte opravdu dost času. 

Zajímá-li vás novodobá historie, navštivte poloostrov Westerplatte ležící severně od Gdaňsku. Právě na něm 1. září 1939 začaly první boje 2. světové války. Polští obránci statečně vzdorovali německé přesile po 7 dní, než kapitulovali. Na jejich památku tu také najdete rozsáhlý vzpomínkový areál spolu s pomníkem.

Jak se sem dostat? 

Gdaňsk je během léta dostupný přímým lůžkovým vlakem vyjíždějícím každý večer z Bohumína. Počítejte ale s jízdní dobou přes 11 hodin. Také se dá využít přímého autobusového spoje společnosti Flixbus, kterým to z Prahy trvá 12 hodin 15 minut. Taková cesta však rozhodně není pro každého. Kromě toho se dá využít odletu z blízké Vídně nebo letět s polským národním dopravcem LOT s přestupem ve Varšavě. Na konci března 2023 Ryanair otevírá novou přímou linku Praha-Gdaňsk. Bude létat každou středu a sobotu. Z gdaňského letiště se do Gdaňsku i Gdyně dostanete pohodlně vlakem nebo autobusem. Pokud chcete spojit návštěvu Trojměstí s dalšími krásami severního Polska, není nic snazšího, než vyrazit na poznávací zájezd Polsko od CK Mundo.

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace CK Mundo

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace CK Mundo


Další články v sekci