Dívčí válka: Kdo byly české Amazonky a jaký byl jejich osud

11.03.2017 - Naďa Reviláková

Po smrti kněžny Libuše ztratily ženy své někdejší postavení. Některé z nich se s tím nechtěly smířit a rozhodně se nehodlaly podřídit mužům

Dívčí válka -<p>Dívčí válka se stala tématem obrazu českého malíře Josefa Mathausera</p>
Dívčí válka -

Dívčí válka se stala tématem obrazu českého malíře Josefa Mathausera


Reklama

Do čela žen se postavila Vlasta, která dříve patřila k Libušině družině. Společně vybudovaly své sídlo na levém břehu Vltavy. Hrad pojmenovaly Děvín, muži do něj neměli přístup a ženy se tu cvičily v bojovém umění.

České amazonky

Používaly zbraně nejen „chladné“, ale i „ženské“, své zvědy měly i mezi ženami, které zůstaly u svých rodin. Dařilo se jim tak nad muži s převahou vítězit a jejich vojsko se rozrůstalo.

Jednoho dne vyslal kníže Přemysl svého druha Ctirada urovnat jakýsi spor. Vlasta se o jeho cestě dozvěděla a připravila lest. Vybrala nejkrásnější z dívek, Šárku, nechala ji svázat a společně se džbánem medoviny zanechat v lese. Když Ctirad se svou družinou domnělou nešťastnici osvobodil, Šárka se mu odvděčila po svém. Muže zmožené medovinou pobila dívčí družina a Ctirada zajaly a umučily na Děvíně.

To byla pro Přemysla poslední kapka. Při každé příležitosti útočil na dívky z Vlastiny družiny, až se ona sama rozhodla jako odplatu zaútočit na samotný Vyšehrad. Tehdy však už Přemysl shromáždil početné a dobře vyzbrojené vojsko, kterému se dívky nakonec podařilo přemoci. Zahynula Vlasta, která se v bojové zuřivosti příliš vzdálila od svých spolubojovnic. A smrt v boji našla i Šárka, kterou zabil Ctiradův syn. Děvín pak muži zapálili a srovnali se zemí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL léto 2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907