Dívčí válka: Kdo byly české Amazonky a jaký byl jejich osud

Po smrti kněžny Libuše ztratily ženy své někdejší postavení. Některé z nich se s tím nechtěly smířit a rozhodně se nehodlaly podřídit mužům

11.03.2017 - Naďa RevilákováDo čela žen se postavila Vlasta, která dříve patřila k Libušině družině. Společně vybudovaly své sídlo na levém břehu Vltavy. Hrad pojmenovaly Děvín, muži do něj neměli přístup a ženy se tu cvičily v bojovém umění.

České amazonky

Používaly zbraně nejen „chladné“, ale i „ženské“, své zvědy měly i mezi ženami, které zůstaly u svých rodin. Dařilo se jim tak nad muži s převahou vítězit a jejich vojsko se rozrůstalo.

Jednoho dne vyslal kníže Přemysl svého druha Ctirada urovnat jakýsi spor. Vlasta se o jeho cestě dozvěděla a připravila lest. Vybrala nejkrásnější z dívek, Šárku, nechala ji svázat a společně se džbánem medoviny zanechat v lese. Když Ctirad se svou družinou domnělou nešťastnici osvobodil, Šárka se mu odvděčila po svém. Muže zmožené medovinou pobila dívčí družina a Ctirada zajaly a umučily na Děvíně.

To byla pro Přemysla poslední kapka. Při každé příležitosti útočil na dívky z Vlastiny družiny, až se ona sama rozhodla jako odplatu zaútočit na samotný Vyšehrad. Tehdy však už Přemysl shromáždil početné a dobře vyzbrojené vojsko, kterému se dívky nakonec podařilo přemoci. Zahynula Vlasta, která se v bojové zuřivosti příliš vzdálila od svých spolubojovnic. A smrt v boji našla i Šárka, kterou zabil Ctiradův syn. Děvín pak muži zapálili a srovnali se zemí. 

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL léto 2016

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci