Historie popkornu aneb Kde se vzal první popkornovač?

22.06.2022 - Komerční prezentace

Mikrovlnka, praskající zrníčka kukuřice a opojná vůně másla či sýra linoucí se celým obývákem. To všechno vám zřejmě vytane na mysli, když si představíte domácí přípravu celým světem milovaného popkornu. Ten ostatně nesmí chybět na nesmí chybět na žádné dobré večerní párty či promítačce filmu. Jaká je historie této pochoutky?

<p><em>(foto: Unsplash, Corina Rainer, CC0)</em></p>

(foto: Unsplash, Corina Rainer, CC0)


Reklama

Historie popkornu

Dějiny popkornu se začaly psát před více než 5 000 lety. A pravděpodobně vás nepřekvapí, že domovinou této kukuřičné dobroty je Amerika. Vypukaná kukuřice totiž byla nedílnou součástí stravy indiánů. Těm proces pukání kukuřice natolik učaroval, že jej považovali za něco magického a nadpozemského. Proto popkornem dokonce uctívali svoje bohy.

Popkorn se znovu přihlásil o pozornost v roce 1885. V tu dobu přišel na trh první popkornovač, který světu představil Charles Cretors z Ohia. Díky tomu si lidé mohli začít kupovat hotový popkorn a nemuseli si jej vyrábět doma svépomocí. Největší boom popkornu měl ale teprve přijít. Ten nastal v 50. letech 20. století, kdy vzrostla popularita kin.

Jak vznikl popkornovač?

K výrobě popkornovače přitom vedla dlouhá cesta. Charles Cretors začínal jako podnikatel, který si nejprve otevřel pekárnu a následně i cukrárnu. Kromě podnikání ho bavilo i zlepšování nejrůznějších postupů. Do své cukrárny pořídil například stroj na pražení arašídů, když ale po pár dnech nebyl spokojen s jeho výkonem, rozhodl se jej předělat. Brzy tedy vymyslel stroj poháněný párou, který dokázal pražit nejen arašídy, ale také kávu, kaštany a právě i kukuřici. V tu chvíli Cretors nejspíš ještě ani netušil, že položil základy prvního popkornovače na světě.

Popkorn v současnosti

Popkorn je aktuálně jednou z nejoblíbenějších pochoutek a mnoho lidí si bez něj nedokáže představit návštěvu kina. Najdou se ale i tací, kteří si rádi vychutnají máslový či sýrový popkorn v pohodlí domova při sledování oblíbeného pořadu či filmu. Vlastní popkornovač má doma málokdo, nicméně většina lidí má v kuchyni mikrovlnnou troubu. Nejjednodušší možností je tedy koupit si popkorn v pytlíku a doma ho vložit do mikrovlnky, která se o všechno postará. Vy se pak můžete těšit na misku plnou čerstvě vypukané kukuřice.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907