Miliardy v pokladnicích i na účtech: Největší boháči v dějinách

Zapomeňte na Billa Gatese! Když započítáte inflaci, počítačový magnát a dlouholetý nejbohatší muž světa Gates nesahá největším boháčům historie ani po kotníky!

15.12.2016 - Martina DočkalováPatřili k nejbohatším mužům, kteří kdy chodili po této planetě. Přitom oba začínali takměř od nuly!

Král černého zlata: Naftař John D. Rockefeller

  • Kdy: 1839–1937
  • Kolik: 340 až 663 miliard dolarů

Když šestnáctiletému Johnovi plačící matka oznamuje, že se jeho otec právě odstěhoval neznámo kam, mladík má ve svém dalším počínání jasno: musí co nejdříve vydělat alespoň 100 000 dolarů, aby svou matku a čtyři sestry dobře zabezpečil. Okamžitě začíná pracovat jako účetní a po třech měsících se dočká kýžené odměny: první výplaty ve výši 50 dolarů.

Johnovi je hned jasné, že tudy cesta k uskutečnění jeho snu nevede. Vrhá se proto na podnikání. V roce 1863 se z něj stává naftař. V té době ale nejde o žádnou převratnou kariéru, nafta se totiž používá hlavně ke svícení a tak nikoho příliš netrápí, že Rockefeller si na zpracování „černého zlata“ postupně vybuduje monopol. Pak se ale nafta a benzín začínají používat v dopravě a poptávka po nich raketově stoupá. Ceny určuje John! Díky tomu se brzy stává prvním dolarovým milionářem na světě. V době, kdy má na účtu nejvíc, odpovídá jeho majetek skoro polovině ročního hrubého produktu tehdejšího Československa!

Miliardář z chatrče: Průmyslník Andrew Carnegie

  • Kdy: 1835–1919
  • Kolik: 75 až 298 miliard dolarů

Andrew Carnegie se narodil do rodiny chudičkého skotského tkalce. Žijí v chatrči s jedinou obytnou místností! Když je mu třináct let, rodina se stěhuje do USA. Aby Andrew přispěl do napjatého rodinného rozpočtu, okamžitě začíná pracovat. Za dvanáctihodinové směny a práci od pondělí do soboty bere 1 dolar a 20 centů týdně!Později začíná pracovat u železniční společnosti a ušetřené peníze výhodně investuje. V roce 1873 zakládá ocelářskou firmu, která z něj brzy udělá milionáře. V roce 1901 společnost výhodně prodává a jeho majetek v přepočtu na dnešní poměry dosahuje 75 až 298 miliard dolarů! Protože si dobře pamatuje na své chudé začátky, velkou část svých peněz se rozhodne věnovat na charitu, vzdělávání, a umění. Obzvláštní zálibu má v podpoře knihoven. Celkem jich založí 2 811!

  • Zdroj textu

    Otazníky historie 3/2014

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci