Třetí start rakety Starship Super Heavy by se mohl uskutečnit již příští týden

Společnost SpaceX dokončila požadované úpravy na své raketě Starship Super Heavy a nic již tak nebrání jejímu dalšímu testovacímu startu.

08.03.2024 - Martin ReichmanSpolečnost SpaceX na sociální síti X (dříve Twitter) poněkud tajnosnubně naznačuje, že se blíží třetí testovací let jejich rakety Starship Super Heavy. Podle odborníků by k němu mohlo dojít již příští týden. SpaceX zatím předběžně počítá s datem 14. března, pokud se podaří získat všechna povolení.

Obří sestava Starship Super Heavy má v budoucnu dopravit astronauty na Měsíc. Stát by se tak mělo v rámci mise Artemis 3, aktuálně plánované na rok 2026. Než se tak ale stane, musí Starship překonat několik překážek. Především je nutné, aby sestava dosáhla oběžné dráhy, což se během dvou dosavadních testovacích letů nepodařilo.

Do třetice všeho dobrého…

Během prvního testu se nepodařilo oddělit první a druhý stupeň rakety a sestava byla řízeně zničena přibližně čtyři minuty po svém startu. Přestože druhý pokus dopadl o poznání lépe, ani při něm se nepodařilo naplnit všechny předstartovní plány – mohutný urychlovací modul rakety Super Heavy explodoval krátce po svém oddělení. Horní stupeň Starship poté pokračoval v letu na transatmosferické trajektorii, než byl 8 minut a 4 sekundy po startu automatickým systémem zničen také.

Po druhém zkušebním letu uložil americký Federální úřad pro letectví (FAA) společnosti SpaceX 17 nápravných opatření, bez kterých by další start nepřipadal v úvahu. Deset z nich se týkalo rakety Starship a sedm Super Heavy. SpaceX je podle prohlášení zveřejněného 26. února úspěšně zvládla a dalšímu pokusu tak zřejmě nestojí nic v cestě.

Aktuálně má Starship Super Heavy za sebou kritickou zkoušku tankování paliva, která se uskutečnila na základně SpaceX poblíž texaského Boca Chica. Během testu bylo do rakety napumpováno přes 4,5 milionu litrů (10 milionů liber) kapalného metanu a kapalného kyslíku. Dost možná se tak již brzy dočkáme dalšího milníku v dobývání vesmíru.


Další články v sekci