Vesmírné skafandry pro 21. století: SpaceX, Boeing, Virgin Galactic i ostuda z Íránu

V nejjednodušším slova smyslu představuje skafandr ochranný pracovní oděv, který člověka udržuje na živu v drsných podmínkách kosmu. Rozlišujeme dvě základní verze: skafandry pro pobyt uvnitř vesmírné lodi, používané zejména během startu a přistání, a ty pro práci mimo bezpečí kosmického plavidla.

27.12.2020 - Michael Voplatka



Pokud má dítě nakreslit astronauta, nevynechá skafandr. Ikonická kosmická garderoba neodmyslitelně patří k cestám lidí mimo rodnou planetu. V současnosti se chystá premiéra řady vesmírných lodí pro posádku a s nimi přicházejí i zcela nové, moderní skafandry. Skafandry EVA i IVA z produkce NASA jsme představili v minulé části, dnes se zaměříme na další velké hráče – SpaceX, Boeing a Virgin Galactic.


iSpaceX: Futuristická elegance

  • Určení: IVA
  • Loď: Crew Dragon
  • Premiéra: květen 2020

Nový skafandr iSpaceX se do kosmu podíval ještě před svou oficiální premiérou a dokonce hned dvakrát (i když bez lidského nositele). Jednou šlo o zkušební misi lodi Crew Dragon, kdy se v něm k ISS vydala figurína pojmenovaná Ripley. Ještě předtím však letěl v roce 2018 při premiéře Falconu Heavy, nejsilnější rakety současnosti. Natlakovaný oblek tehdy v ležérním posedu za volantem kabrioletu Tesla Roadster zamířil na heliocentrickou dráhu až za orbitu Marsu. 

Při představení kosmického oděvu v roce 2017 málokdo věřil, že jde o jeho finální vzhled. Spíš než současným či historickým skafandrům se totiž podobal futuristickým alternativám z vědecko-fantastických filmů. Elon Musk v dané souvislosti několikrát uvedl, že jeho osobní nároky na vysoce estetickou stránku obleku měly stejnou váhu jako požadavky na jeho funkčnost a spolehlivost.

Přetlakový skafandr se nasazuje důvtipně a netradičně: Ačkoliv zdánlivě sestává z horního a spodního dílu (kalhot), ve skutečnosti tvoří kompaktní celek – včetně přilby, rukavic a bot. Při vývoji tak odpadla nutnost řešit technické aspekty spojů mezi jednotlivými částmi, tudíž je výsledek mnohem levnější a díky své jednoduchosti i bezpečnější. Po celé vnitřní straně nohavic se táhne dlouhý zip, jímž astronaut vklouzne nahoru do torza, načež si jen nazuje boty a zip zapne. Rukavice samozřejmě fungují s dotykovým displejem a lze je rozepnout. Stále sice zůstanou připojeny, avšak vzniklým otvorem je možné protáhnout ruce pro případnou jemnou a pohodlnou manipulaci.

Integrovaná přilba se vyrábí z velice lehkého a odolného plastu akrylonitrilbutadienstyrenu neboli ABS, který odolává nízkým i vysokým teplotám, kyselinám a dalším látkám. V oblasti uší se navíc nacházejí dva mikrofony pro snadný přenos okolních zvuků. Zbytek svrchní vrstvy skafandru vzniká z teflonu a nomexu. Připojení systémů podpory života, bez nichž by oblek nemohl fungovat, má velice elegantní a nenápadné řešení: Zmíněné rozhraní se nachází pod odklápěcím panelem na vnější straně pravého stehna. Každá sedačka Crew Dragonu pak v odpovídajícím místě disponuje stejně nenápadným konektorem pro připojení skafandru.


Boeing Blue: Modrá je dobrá

  • Určení: IVA
  • Loď: Starliner
  • Premiéra: 2021

Boeing se při vývoji skafandru soustředil především na pohodlí. Díky tomu je Boeing Blue, jak se oblek nazývá, velmi lehký a technické řešení kloubů zaručuje dobrou pohyblivost i při plném natlakování. Velké plus spočívá v pasivním systému termoregulace, který dovoluje pracovat a pohybovat se i bez připojeného externího chlazení. Dosahuje se toho především díky použitým materiálům, jež umožňují únik vodní páry při zachování vzduchotěsnosti. 

Komfort dál zvyšuje příčný zip, strategicky umístěný v oblasti břicha, jehož zapnutím či rozepnutím se upravuje tvar skafandru pro pohodlnější sezení, respektive stání. Do určité míry lze nastavit i rukavice, především tak, aby lépe přiléhaly na ruce po natlakování. Bezpečnost při pěším pohybu v okolí startovací rampy či na ní, zejména během potenciální evakuace, zvyšují integrované protiskluzové boty, jejichž podrážku a další prvky zajistila společnost Reebok. Rukavice umožňující ovládání dotykových obrazovek jsou samozřejmostí.

Na druhou stranu zůstává diskutabilní, zda Boeing v jinak chvályhodné snaze o pohodlí nezašel příliš daleko, co se týká přilby. Je sice integrovaná a neoddělitelná, jedná se však spíš o kapuci s pevným kulovitým průzorem z polykarbonátu, která se jednoduše přetáhne přes hlavu a zapne na zip u krku. Vzhledem k absenci tvrdých částí a výrazné úspoře hmotnosti představuje nepochybně pohodlné řešení. Je ovšem otázkou, jakou ochranu poskytne při případném tvrdém nárazu do hlavy. Zmíněné negativum Boeing Blue částečně obchází kuklou s tlumicími prvky a komunikační náhlavkou, která je nutná, jelikož kapuce neobsahuje komunikační systém.

Ačkoliv skafandr Boeingu, podobně jako ten od SpaceX, sestává z jednoho kusu – až na rukavice, jež se připojují na klasickou kovovou obrubu – způsob oblékání se liší. Oděv má zip po celé délce páteře, takže do něj astronaut musí nejdřív navléct nohy a teprve poté paže, trup a hlavu. Konektor pro systém podpory života se nachází na levé straně břicha, zatímco na pravé je regulační tlakový ventil.


Virgin Galactic: Spíš módní výstřelek

  • Určení: oděv pro parabolický let
  • Loď: SpaceShipTwo
  • Premiéra: 2021

V tomto případě se nejedná o skafandr, nýbrž o oblek prezentovaný jako „kosmický oděv“. Vyrobila ho firma Under Armour pro společnost Virgin Galactic, která bude při suborbitálních letech vozit platící zájemce na okraj kosmického prostoru. Nejde o přetlakový oblek, a nositele tedy nijak neochrání před ztrátou tlaku v raketoplánu SpaceShipTwo.

Model má především poskytnout maximální pohodlí během výrazných změn teplot, přetížení a následného několikaminutového pobytu v beztíži. Postrádá přilbu, jelikož interiér suborbitálního raketoplánu bude kvůli bezpečnosti pasažérů kompletně vypolstrovaný. Rukavice, jež firma dosud nepředstavila, by však součást obleku tvořit měly. Zajistí tepelný komfort rukou, stabilní úchop i ochranu prstů a nehtů před kontaktem s ostatními cestujícími. 

Výrobci pamatovali rovněž na to, že si turisté budou chtít vzít na palubu spoustu drobných upomínkových předmětů, jež pak snadno označí přívlastkem „letělo do kosmu“. Proto oblek dostal do vínku množství kapes, především na nohou a trupu, včetně jedné speciální na fotografie v místě srdce. V neposlední řadě se v levém rukávu nachází integrované tlačítko pro aktivaci komunikačního systému, jehož prostřednictvím se může pasažér spojit se dvěma piloty. O přenos zvuku se nejspíš postará bezdrátové sluchátko s mikrofonem, spolu s malým komunikačním zařízením v kapse na bicepsu. 

TIP: Co se stane, když si kosmonaut sundá ve vesmíru skafandr?

V ceně 250 tisíc dolarů za letenku, která zahrnuje oblek a obuv pro let samotný, turisté obdrží také jeho zjednodušenou variantu pro předcházející třídenní trénink. Po návratu na Zemi pak oděv cestujícím zůstane – a jelikož se dá běžně prát v pračce, bude jej moct hrdý majitel opakovaně nosit při libovolné příležitosti.

Pro indické dobrodruhy

Skafandr pro pilotovanou misi své první kosmické lodi představila také Indie. Nejdříve v roce 2022 by se mohla stát čtvrtou zemí, jež vlastními silami vyšle člověka do vesmíru. Potřebný oděv byl sice při několika příležitostech prezentován v různých stadiích prototypu, ale podrobnější informace k dispozici nemáme. Jeho vzhled i konstrukce přitom do značné míry připomínají současné ruské a čínské skafandry.

Íránská ostuda

Írán se již dlouhá léta snaží o vývoj spolehlivých kosmických nosičů – a opakovaně selhává při jejich startech. Prohlášení země o vlastních vesmírných cílech přesto nejsou skromná a dalece přesahují její reálné možnosti. Poslední humornou událostí se v dané souvislosti stalo zveřejnění údajného skafandru pro „zářivou budoucnost“ Íránu na twitterovém účtu tamního ministra pro informační a komunikační technologie Mohammada-Javada Azariho Jahromiho. Krátce po zveřejnění snímku však vyšlo najevo, že jde o dětský halloweenský kostým, z nějž byly odpárány nášivky NASA a na rukávu přibyla íránská vlajka. Zda se jednalo o nepovedený vtip, či pokus o propagandu, není známo.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NASA, SpaceX, Boeing, Virgin Galactic, Wikipedie


Další články v sekci