Trampolína funguje: U ISS úspěšně zakotvila loď Crew Dragon s posádkou

01.06.2020 - Martin Reichman

Po dlouhých devíti letech se k Mezinárodní vesmírné stanici připojila posádka, startující z území USA.

<p>Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.</p>

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.


Reklama

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu ve 21:22 našeho času, byla dvojice astronautů NASA Robert Behnken a Douglas Hurley

Pro USA byl sobotní start i následné zakotvení u ISS historickým okamžikem, po devíti letech od konce programu raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země a k ISS odletěla z území Spojených států americká loď s posádkou. Takovýto pilotovaný let je navíc poprvé v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury.

Premiéra na jedničku

Start rakety Falcon 9, původně plánovaný na čtvrteční večer, musel být kvůli počasí odložen. Druhý pokus se ale již vydařil na jedničku. Dvě a půl minuty po startu ve 21:22 našeho času se od nosiče Falcon 9 odpoutal první stupeň, který poté úspěšně přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu. Po odpojení prvního stupně převzal práci druhý raketový stupeň, od kterého se po zhruba šesti minutách loď odpoutala. Od tohoto okamžiku měla další let k ISS na starosti již výhradně loď Crew Dragon.

K ISS měla Crew Dragon podle plánů dorazit kolem 16. hodiny našeho času, zvládla to ale zhruba o deset minut rychleji. Před samotným spojením s ISS se loď několikrát přibližovala a oddalovala. Šlo o test ovladatelnosti a dalších parametrů. Let je totiž stále ještě testem nové lodě.

Po automatickém spojení obou objektů se průchod naplnil vzduchem a otevřel se poklop ze strany ISS. Poté se otevřel i ze strany Crew Dragon a astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley mohli přestoupit a setkat se s tříčlennou posádkou, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.  Zatím není jasné, kolik času Behnken a Hurley na ISS stráví. Zda to bude jeden, nebo čtyři měsíce, závisí na tom, jak dobře si jejich Crew Dragon povede.

Trampolína funguje

Elon Musk úspěšný start a připojení k ISS okomentoval slovy, že „trampolína funguje“. Šlo o popíchnutí na adresu generálního ředitele ruské kosmické agentury Dmitrije Rogozina.

Ten v roce 2014 prohlásil, že „Američané budou k cestám k ISS potřebovat trampolínu…“ Na pošťouchnutí záhy reagoval mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko s tím, že „že hysterii vyvolanou úspěšným startem rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon je těžké pochopit. To, co se stalo, se mělo stát již před dávnou dobou. Nyní to nejsou jen Rusové, kdo létá k ISS, ale také Američané. To je báječné!“ napsal mluvčí na Twitteru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, AFP, ČTK

  • Zdroj fotografií: NASA, SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907