Indie chce do roku 2040 vlastní vesmírnou stanici a astronauta na Měsíci

Po svém prvním úspěšném robotickém přistání na Měsíci, představila Indie své další ambiciózní cíle – do roku 2035 chce mít vlastní vesmírnou stanici a v roce 2040 hodlá dostat astronauta na Měsíc

19.10.2023 - Martin Reichman



Indie plánuje, že do roku 2035 bude mít na oběžné dráze Země vlastní vesmírnou stanici. Tím její ambiciózní plány ale zdaleka nekončí. V roce 2040 hodlá dostat člověka na povrch Měsíce. Oznámil to na úterní tiskové konferenci premiér země Naréndra Módí, který zároveň vyzval indické vědce, aby se zaměřili i na mise na Venuši a Mars.

Budoucí úsilí asijské země má podle Módího zahrnovat řadu robotických misí k Měsíci, v plánu je ale i výstavba nové odpalovací rampy a vývoj těžké nosné rakety. V srpnu se Indie stala první zemí světa, které se podařilo přistát v blízkosti zatím stále málo prozkoumaného jižního pólu Měsíce, a v září vyslala svou raketu ke studiu Slunce.

Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) aktuálně pracuje na projektu, jehož cílem je vyslat lidskou posádku na oběžnou dráhu Země a následně s ní bezpečně přistát. Projekt má sice velké zpoždění, nicméně stále zdárně pokračuje.

Již tuto sobotu se v této souvislosti čeká důležitý test (TV-D1), jehož cílem je zkouška únikového systému posádky. Jednostupňová raketa TV-D1 má během něj vystoupat do výšky okolo 16 kilometrů, kde má dojít k oddělení modulu pro posádku. Modul má následně podle plánů bezpečně přistát na padácích. Jde o zásadní test pro zajištění bezpečnosti astronautů během vesmírných misí. S vysláním lidské posádky do kosmu ISRO počítá před koncem roku 2024.


Další články v sekci