Indonéský varan modrý: Vzácný ještěr z korun stromů

Varani obývají Afriku, Asii a značný počet druhů žije také v Austrálii. Zřejmě nejznámějším zástupcem této čeledi je největší ještěr světa varan komodský. Teprve v roce 2001 popsaný varan modrý, který patří do rodiny varana smaragdového, není zdaleka tak známý, ale rozhodně stojí za povšimnutí




Varan modrý (Varanus macraei) patří mezi nejmenší varany a je velmi vzácný. Žije v Indonésii na ostrově Batanta, který patří do oblasti indonéského Západního Irianu. Zde žije v deštných lesích a zdržuje se převážně na stromech.

Životu ve větvích je velmi dobře přizpůsoben, protože lehké štíhlé tělo se udrží i na slabých větvičkách. Dorůstá až 110 cm, ale značná část délky připadá na dlouhý, tenký částečně chápavý ocas. Ten používá při šplhání jako pátou „končetinu“, v klidu jej stáčí do spirály. Při šplhání mu pomáhají také zvětšené šupiny na chodidlech. 

TIP: Varani, bazilišci a leguáni- Setkání s velkými ještěry

Všichni varani jsou zdatní lovci a platí to i pro druh Varanus macraei. Aktivní je ve dne, kdy si shání potravu sestávající převážně z bezobratlých živočichů. O jeho biologii je zatím známo jen velmi málo. Samice kladce vejce pravděpodobně několikrát do roka. Velmi příbuzný varan smaragdový umisťuje vajíčka do termitišť, která využívá jako inkubátory se stálou teplotou. Termiti vajíčka zazdí a malí varani se musí ven prohrabat, nebo vylézt větracími otvory.

Všechny varany této skupiny ohrožuje nelegální chov, i když jsou v držení soukromých osob jen vzácně. Opakovaným odchovem v rámci České republiky se může pochlubit zoo Plzeň.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Vladislav T. Jiroušek


Další články v sekci