Na budoucí kolonisty Marsu čekají pohádkové scenérie a drsné prostředí plné záření. Jak by v takových podmínkách měli lidé na Marsu bydlet?
Experti výzkumného centra NASA Langley Research Center, agentury Clouds Architecture Office a Space Exploration Architecture (SEArch) navrhli pro budoucí marsovské kolonisty ledová iglú. Přístřešek Mars Ice Home se skládá z nafukovacího obydlí, obaleného vrstvou vodního ledu. Led totiž na Marsu přináší mnohé výhody. Chrání před nepříjemným zářením, nabízí volný výhled na krajinu rudé planety, a rovněž ho lze využít jako surovinu pro výrobu raketového paliva.
Obytné prostory Mars Ice Home mají tvar donutu a astronautům nabízejí relativně lehký, snadno postavitelný a bezpečný domov.
Podle našich znalostí představuje zřejmě největší riziko pro lidi na povrchu Marsu pronikající kosmické záření. Může poškodit lidskou DNA i buňky, zvýšit pravděpodobnost onemocnění rakovinou nebo i vyvolat akutní nemoc z ozáření. A právě voda nebo vodní let poskytuje lidem překvapivě dobrou ochranu před kosmickým zářením.
TIP: Cvičiště pro kolonisty: V Mohavské poušti se objeví 3D tištěné kolonie pro Mars
Nové poznatky NASA z nedávné doby ukazují, že vody je na Marsu k dispozici vlastně dost. Stačí tam jenom odletět a začít stavět pohodlná ledová iglú.
NASA Langley Research Center
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)
VesmírAriane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)