Jak funguje termínovaný vklad a jak s ním lze spořit?

15.05.2022 - Komerční prezentace

Disponujete určitým finančním obnosem a kvůli vysoké inflaci máte obavy z jeho znehodnocení? Naštěstí existují způsoby, jak tomu zabránit. Jedním z nich je uložení peněz na termínovaný vklad. Jak funguje a pro koho je vhodný?


Reklama

Co je to termínovaný vklad?

S běžnými bankovními a spořicími účty má zkušenost většina Čechů. Termínovaný vklad se však od těchto produktů liší.

Vklady na termínovaném účtu jsou totiž – jak už název napovídá – vázány až do určitého data. Prostředky tedy na termínovaný vklad uložíte na určité období, během kterého s financemi nemůžete disponovat. Teprve po uplynutí sjednaného termínu můžete peníze vybrat a nakládat s nimi.

Banka má díky tomuto mechanismu například oproti spořicímu účtu jistotu, že klient peníze z účtu nevybere. Výměnou za tuto skutečnost jsou proto termínované vklady úročeny vyšší úrokovou sazbou.

Kdy dává termínovaný vklad smysl?

Termínovaný vklad je určen pro přebytečné finance, které chcete ochránit před inflací (resp. můžete zmírnit její dopady), chcete je však zhodnotit s minimálním rizikem

V případě termínovaného vkladu totiž lze díky stabilitě českého bankovního systému počítat s takřka nulovým rizikem ztráty prostředků.

Termínovaný vklad je tak vhodnou volbou pro ty, které čeká v nejbližších letech významná investice – např. koupě nemovitosti. Nedává smysl vyšší částku jednorázově investovat na finančních trzích, kde existuje zejména v krátkodobém horizontu vysoké riziko znehodnocení.

Termínovaných vkladů mohou výhodně využívat i senioři, kterým končí celoživotní spořicí produkty nebo kteří postupně prodávají rizikovější cenné papíry. Díky termínovanému vkladu mohou svůj majetek nadále zhodnocovat, nemusí se ale bát ztráty těchto financí

Jaké jsou alternativy?

Pravděpodobně nejpodobnějším produktem je spořicí účet. Jak již bylo řečeno, na něm jsou obnosy úročeny nižší sazbou, prostředky je ale možné prakticky okamžitě vybrat a v případě potřeby použít.

Dalším v principu velice podobným nástrojem jsou dluhopisy. Také v jejich případě své finance „uložíte“ a budete muset čekat na datum splatnosti dluhopisu, po jehož uplynutí dostanete peníze zpět. A také dluhopis je výměnou za to úročen, dojde tedy ke zhodnocení vložené částky. Dluhopisy se však výrazně liší mírou rizika – zatímco zejména v případě státních dluhopisů jsou rizika ztráty financí nízká, v případě korporátních dluhopisů může být zejména u menších firem riziko ztráty financí poměrně vysoké.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907