Jak prozkoumat atmosféru exoplanet? Můžeme ji vyrobit v laboratoři

12.03.2018 - Stanislav Mihulka

Cizí planety jsou zatím pro planetární vědce nedosažitelné. Zkoumat je ale zatím mohou v laboratořích

<p>Simulace atmosféry exoplanety v experimentálním boxu.</p>

Simulace atmosféry exoplanety v experimentálním boxu.


Reklama

Už víme, že okolní vesmír je plný exoplanet. Vědce pochopitelně zajímá, jak to na těchto vzdálených světech vypadá. Než ale nadejde čas, kdy se k exoplanetám vydáme, můžeme je alespoň simulovat v pozemských laboratořích.

Simulace mlhy exoplanet

To udělala i Sarah Hörst z Univerzity Johnse Hopkinse, která se svými kolegy zkoumala vznik mlh v simulované atmosféře exoplanety. Vědci věří, že jim takový výzkum pomůže pochopit dopad mlh a podobných jevů na pátrání po mimozemském životě mimo prostor Sluneční soustavy.

Dnešní teleskopy mají totiž problém s pozorování atmosfér exoplanet, protože jim brání ve výhledu mlhy. Pozemské mlhy známe docela dobře a velice by se nám hodilo, kdybychom poznali zákonitosti vzniku a složení mlh na cizích planetách.

TIP: Vesmírné teleskopy objevily primitivní atmosféru u horkého neptunu

Vědci v experimentálním boxu simulovali atmosféry superzemí, tedy kamenných planet větších než Země, a také minineptunů, což jsou pro změnu malí plynní obři. V obou případech jde o typy planet, s jakými nemáme zkušenost ve Sluneční soustavě. Jejich atmosféry míchali ze tří hlavních plynů – oxidu uhličitého, vodíku a vodní páry, které doplňovali dalšími plyny – héliem, oxidem uhelnatým, metanem a dusíkem. Takto vytvořené atmosféry testovali ve třech rozdílných teplotách a sledovali, jak v nich vznikají mlhy.

  • Zdroj textu:

    JHU

  • Zdroj fotografií: Will Kirk/JHU

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907