Jak sedláci u Chlumce: Počátek selské rebelie na Královéhradecku

Sedláci -<p>Sedláci</p>
Sedláci -

Sedláci

24 . 3 . 1775

Reklama

Hladomor, válečné útrapy a vysoká robotní povinnost si vybraly svou daň. 24. března 1775 přitáhl houf sedláků k chlumeckému zámku ve snaze dovolat se svých práv.

Za všechno přitom mohla obyčejná fáma! Mezi poddaným se začalo šuškat, že Marie Terezie vydala Zlatý patent, kterým zrušila nejen robotu, ale dokonce nevolnictví! Rozzlobený lid se rozhodl „zatlačit“ na své pány, kteří ho před ním měli údajně držet v tajnosti. Cestou k zámku Karlova koruna ničili sedláci vše, co jim přišlo do cesty. Před zámkem se ale setkali s vojáky, kteří je zahnali k rybníku. Druhý den ale museli rozzuřenému a mnohem početnějšímu davu čelit znovu! Rebelie skončila až 26. března. Několik sedláků se utopilo, pár jich bylo dokonce zastřeleno a na dvě stě osob zajato. A zbytek? Ten se rozutekl po okolí.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kenroku-en pochází z počátku 17. století a představuje nádhernou ukázku japonského zahradnického umění.

Zajímavosti

Crannog na jezeře Loch Langabhat ve Skotsku.

Věda

Patrolování na řekách patřilo k nejběžnější práci. Blokování zásobní infrastruktury kopáčů zpomalilo těžařské práce na sitech a zásobovači museli začít dopravovat zboží po souši

Příroda

Snímek loga Hvězdné flotila pořídila americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která již téměř 14 let přináší fascinující detailní snímky povrchu rudé planety.

Vesmír

V Japonsku lze s drony létat jen za střízliva

Revue

Pumapunku představuje jednu ze čtyř staveb, jejichž ruiny po sobě zanechala civilizace Tiwanaku.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907