Jak sedláci u Chlumce: Počátek selské rebelie na Královéhradecku

- Redakce 100+1 historie

24 . 3 . 1775

Reklama

Hladomor, válečné útrapy a vysoká robotní povinnost si vybraly svou daň. 24. března 1775 přitáhl houf sedláků k chlumeckému zámku ve snaze dovolat se svých práv.

Za všechno přitom mohla obyčejná fáma! Mezi poddaným se začalo šuškat, že Marie Terezie vydala Zlatý patent, kterým zrušila nejen robotu, ale dokonce nevolnictví! Rozzlobený lid se rozhodl „zatlačit“ na své pány, kteří ho před ním měli údajně držet v tajnosti.

TIP: Smlouva člověčenství: Kdy se v českých zemích objevilo nevolnictví?

Cestou k zámku Karlova koruna ničili sedláci vše, co jim přišlo do cesty. Před zámkem se ale setkali s vojáky, kteří je zahnali k rybníku. Druhý den ale museli rozzuřenému a mnohem početnějšímu davu čelit znovu! Rebelie skončila až 26. března. Několik sedláků se utopilo, pár jich bylo dokonce zastřeleno a na dvě stě osob zajato. A zbytek? Ten se rozutekl po okolí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907