Jazykovědma prozrazuje: Kde se v češtině vzal pozdrav „ahoj“

18.11.2021 - Markéta Gregorová

Neformální pozdrav používaný v Česku a na Slovensku má původ mezi námořníky. Kdy a jak se ale slovo „ahoj“ dostalo do češtiny?


Reklama

Víte, že se v češtině zdravíme tak, jak se v jiných jazycích zdraví námořníci? Řeč je o neformálním pozdravu „ahoj“. Zmíněné slovo se poprvé objevilo v angličtině v polovině 18. století: Nejdřív tamní „ahoy“ zaznívalo výhradně mezi námořníky, kteří tak na sebe volali z míjejících se lodí. Následně se ujalo coby pokřik vodáků a trampů v němčině, odkud ho převzala čeština a rozšířila jeho uplatnění na povšechný pozdrav.

TIP: Nazdar! Jazykovědma prozrazuje, kde se vzal oblíbený pozdrav

Proč u nás zapustilo kotvy zdravení po námořnicku, ačkoliv nejsme námořní velmoc, není zcela jasné. Snad tomu napomohl fakt, že citoslovce „ahoj“ znala čeština už dřív, ovšem používala jej pro usměrňování zapřaženého dobytka při práci na poli. Dnešní pozdravné „ahoj“ zní tedy stejně, ale z hlediska původu jde o jiné slovo.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907