Jídlo jako v michelinské restauraci? Jde to i doma!

19.11.2019 - Komerční prezentace

Metoda pomalého vaření (sous vide) je čím dál více populární a stále více lidí v rámci zdravého životního stylu o jejím zavedení do své kuchyně uvažuje.

<p>Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. </p>

Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. 


Reklama

Co je vlastně sous vide?

Základ metody spočívá v tom, že pokrm i s přísadami je umístěn do sáčku, ze kterého je vysán vzduch. Poté se umístí do vodní lázně, která má přesně danou teplotu a pokrm se v ní připravuje pod bodem varu po dobu, která je doporučena výrobcem zařízení pro daný typ pokrmu. Ta se pak udržuje po celou dobu varného cyklu. Záměrem je zachovat přirozenou chuť, šťávu a texturu potravin, a nezničit bodem varu důležité živiny a vitamíny. Vaří se při ní téměř bez tuku, takže kdo hledá zdravou kuchyni je pro něj „sous vide“ metoda tím pravým způsobem úpravy pokrmů. Skvěle díky ní připravíte různé druhy masa, ryb i zeleniny, jejím použitím se nemění vzhled, barva a vůně potraviny, všechny použité suroviny mají minimální váhový úbytek.

Sous Vide Stick 

Jedním ze zařízení, která jsou určena pro metodu pomalého vaření a jsou dostupná na našem trhu je Lauben Sous Vide Stick. Jde o ponornou varnou tyč s nečekaně snadným ovládáním, která se ve finále postará o gurmánský zážitek vám i vašim přátelům. 

Na spodní straně nerezového těla najdete vrtulku, která zajišťuje rovnoměrnou cirkulaci vody, a označení minimálního a maximálního ponoření. Kvůli snazší údržbě je tato část oddělitelná a lze ji pak vložit do myčky. Horní část ponorné varné tyče nabízí pouze jedno otočné tlačítko, kterým se přístroj zapíná, nastavuje teplota lázně i čas vaření. Jeho stiskem se pak proces vaření spustí. Přehledný displej pak poskytuje informace o teplotě vody a o čase, jenž zbývá do konce vaření.

Do jakéhokoliv hrnce nalijete vodu a necháte přístroj, aby ji temperoval na doporučenou teplotu. Mezitím si připravíte jídlo do uzavíratelného sáčku. Ty jsou dodávány s přístrojem. Nebo můžete použít speciální fólii Sous Vide Foil 2805, kterou zatavíte ve vakuovačce Vacuum Sealer. Díky vakuování se odstraní nechtěné vzduchové bubliny, které by bránily symetrickému prohřátí ze všech stran. Navíc veškeré ingredience zůstanou na požadovaném místě a jejich chutě se vzájemně propojí. 

Pak už jen stačí vložit pokrm v sáčku do hrnce, ve kterém je voda zahřátá na potřebnou teplotu pomocí Sous Vide Sticku. Ten je v hrnci udržován ve svislém směru pomocí závěsného držáku připevněného k okraji hrnce. Na skončení varného procesu jste upozorněni zvukovým signálem a jídlo je připraveno k okamžitému servírování. Díky vakuování vydrží potraviny mnohem déle čerstvé, takže připravené pokrmy, které nebudete hned servírovat, můžete pohodlně uložit do lednice a použít později. Třeba na gril.

Výsledky přípravy předčí vaše očekávání

Zkoušeli jsme vaření „na vlastní kůži“ a výsledky nás překvapily. Chutné a zdravé jídlo téměř bez práce, všechny ingredience včetně bylinek vypadají a jsou „jako čerstvé“. Návody dodávané k metodě  sous vide jsou srozumitelné a jasné, takže spousta „kuchařů“ připraví pokrm jednoduše na první pokus. Každý z nás má ale jiné chuťové preference, a jelikož my máme rádi pikantnost, tak jsme náš steak dovedli k chuťové dokonalosti až při třetím pokusu, kdy jsme si potřebné ingredience nadávkovali přesně podle našeho gusta. S tím přichází doporučení zavést si receptář, jako měly naše babičky – a do něj si psát, kolik čeho „jsme tam dali“, aby jídlo bylo dokonalé.

Kvalitně a bez stresu

„Michelinským mistrem“ se může stát vlastně skoro každý. Obsluha Sous Vide Stick je intuitivní a jednoduchá, samotná příprava pokrmu zabere jen několik minut. Výsledek je vždy 100%, jídlo má chuť, voní – a je zdravé. Žádné přepalované tuky, žádné zápachy ze smažení, žádné syrové vnitřky. Hodnotný kulinářský požitek v pohodlí domova za mnohem nižší cenu než v restauraci oceníte nejen vy, ale i rodina či pozvaní přátelé. Navíc při přípravě jídla pomocí Lauben Sous Vide Stick není třeba hlídat, zda se něco připaluje ani nic míchat, takže než se jídlo uvaří, můžete čas využít na jiné důležité činnosti jako je úklid, sledování napínavého sportovního přenosu nebo si jen tak v klidu vychutnat čerstvou kávu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Komerční prezentace | www.lauben.com

  • Zdroj fotografií: www.lauben.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907