Karel Filip Schwarzenberg: Vojevůdce a diplomat ve službách Habsburků

18.09.2017

Karel Filip Schwarzenberg -<p>Když se poprvé ocitnul ve válce, bylo mu pouhých 17 let</p>
Karel Filip Schwarzenberg -

Když se poprvé ocitnul ve válce, bylo mu pouhých 17 let


Reklama

Rakouská armáda byla jedním z nejvytrvalejších Napoleonových protivníků. Byla to ostatně ona, kdo jej roku 1809 u Aspern a Esslingu poprvé porazil v přímé bitvě. Důkazem významu rakouského císařství byl i fakt, že vrchním velitelem koalice se stal roka 1813 rakouský šlechtic kníže Karel Filip Schwarzenberg (1771–1820).

Pán na Orlíku v čele spojenců 

Potomek slavného šlechtického rodu byl k vojenské kariéře předurčen svým druhorozenectvím. Když se poprvé ocitnul ve válce, bylo mu pouhých 17 let. Seznámil se tehdy i s proslulým generálem Laudonem. V revolučních válkách bojoval v rakouském jezdectvu a v roce 1801 byl poprvé pověřen zastávat diplomatický post. Do generálské hodnosti byl povýšen roku 1809. Dočasné sblížení Rakouska s Francií po bitvě u Wagramu jej zavedlo do Paříže a nakonec i do postavení velitele rakouského sboru při invazi do Ruska roku 1812. Tento úkol nicméně neplnil s vnitřním nadšením.

Hvězdná chvíle pro knížete nastala následujícího roku, kdy byl jmenován vrchním velitelem koaliční armády. Tento post vyžadoval vedle vojevůdcovského nadání neméně diplomatického taktu, protože se do něj se svými názory vměšovali mnozí další generálové i korunované hlavy. Už roku 1817 byl však stižen mrtvicí. Zemřel stíhán zdravotními neduhy o tři roky později.

  • Zdroj textu:

    Živá historie Speciál 7

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907